fbpx

sierpień 2020

10

1:08:00

Jest warunkowa zgoda KE na nabycie przez Alstom firmy Bombardier Transportation

31 lipca Komisja Europejska podjęła decyzję o warunkowej akceptacji nabycia przez Alstom firmy Bombardier Transportation. Dzięki tej operacji międzynarodowy koncern notowany na paryskiej giełdzie stanie się drugim na świecie producentem w branży kolejowej. Aby uzyskać zgodę Komisji, Alstom zobowiązany został do spełnienia kilku warunków.

Firma Bombardier z siedzibą w Montrealu (Kanada), działała do tej pory w przemyśle lotniczym (Bombardier Aviation) oraz w branży kolejowej (Bombardier Transportation). 31 lipca obie spółki poinformowały na swoich stronach internetowych, że plan przejęcia przez Alstom pionu kanadyjskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w branży transportowej zyskał warunkową akceptację Komisji Europejskiej. Unijny organ oświadczył, iż zgłoszenie o planowanej koncentracji wpłynęło do urzędu 11 czerwca 2020 r.

Akceptacja wniosku uwarunkowana jest nałożonymi na przedsiębiorstwa zobowiązaniami. Alstom zobligowany został m.in. do sprzedaży zakładu produkcyjnego we francuskim Reichshoffen, Bombardier natomiast ma dokonać zbycia platformy TALENT 3 wraz z dedykowaną do jej produkcji fabryką w niemieckim Hennigsdorf. Ponadto kanadyjska spółka ma zapewnić dostęp do niektórych systemów zarządzania pociągami oraz niektórych interfejsów i produktów stosowanych w pokładowych urządzeniach sygnalizacyjnych.

Jak podaje portal forsal.pl, przejęcie Bombardier Transportation sprawi, że francuski Alstom będzie drugim co do wielkości producentem w branży kolejowej na świecie. Liderem pozostanie chiński CRRC.

Alstom już wcześniej podejmował działania mające na celu utworzenie podmiotu, który mógłby podjąć realną walkę z chińskim gigantem. Niespełna dwa lata temu na przeszkodzie fuzji z niemieckim Siemens Mobility stanęła właśnie Komisja Europejska – przypomina forbes.pl.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram