fbpx

sierpień 2020

17

10:08:36

W Chabówce ruszyła tegoroczna „Parowozjada”

Zabytkowe parowozy, wycofane z eksploatacji lokomotywy elektryczne, a także wagony, pługi i żurawie. Łącznie 130 eksponatów można obejrzeć podczas kolejnej „Parowozjady” organizowanej na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Coroczna impreza gromadzi tysiące fanów kolei, tym razem jest jednak inna niż w latach poprzednich.

Wydarzenie dla fanów zabytkowych pojazdów organizowane na terenie skansenu - własności PKP Cargo - odbywa się cyklicznie od 2005 roku. Tego lata trwa od 17 do 22 sierpnia, ale przez wzgląd na pandemię SARS CoV-2 oraz obostrzenia z nią związane, organizatorzy zapraszają gości do wzięcia udziału w „Parowozjadzie” za pomocą internetu.

Hasłem obecnej edycji jest „Wirtualny tydzień pod parą”, a uczestniczyć w nim możemy za pośrednictwem profilu Dla miłośników kolei – PKP Cargo, znajdującego się na portalu społecznościowym Facebook. Organizator umożliwia nam nie tylko oglądanie eksponatów, ale także uzyskanie informacji, co wydarzyło się w skansenie na przestrzeni ostatnich miesięcy – informuje na swojej stronie internetowej TVP Historia, będąca jednym z patronów medialnych imprezy.

Poza wirtualnym „zwiedzaniem” Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, organizatorzy zapraszają gości do angażowania się w liczne konkursy z zakresu wiedzy o tym miejscu. Dodatkowo podczas tegorocznej „Parowozjady” można oglądać archiwalne relacje z poprzednich imprez, w postaci zdjęć oraz nagrań.

Muzeum kolejnictwa w Chabówce działa na terenie niegdyś funkcjonującej tu parowozowni. Dysponuje najliczniejszym w Polsce zbiorem eksponatów związanych z koleją. Poza ekspozycjami, skansen posiada w swojej ofercie także przejazdy pociągami retro. Jego zabytki możemy zobaczyć również w filmach.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram