fbpx

sierpień 2020

20

2:08:00

KE zaprasza do partnerskiego programu na rzecz rozwoju transportu kolejowego

17 sierpnia Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do partnerskiego programu na rzecz badań naukowych i innowacji w dziedzinie kolejnictwa (European Partnership on Rail Research and Innovation), skierowane do podmiotów prywatnych oraz publicznych. Działania podjęte przez KE skupiają się na podniesieniu atrakcyjności kolei w oparciu o rozwój cyfryzacji i automatyzacji.

Nowa inicjatywa KE stanowi element strategii Europejskiego Zielonego Ładu, czyli programu mającego sprawić, by Stary Kontynent był „neutralnym dla klimatu”. EZŁ został ogłoszony w grudniu 2019 roku i zakłada wprowadzenie zmian gospodarczych, dzięki którym zmniejszy się emisję gazów cieplarnianych, zaś wzrost gospodarczy nie będzie uzależniony od eksploatacji zasobów naturalnych.

Jak czytamy w opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej zaproszeniu, współpraca ma opierać się na długoterminowych zobowiązaniach wspólnoty oraz podmiotów zrzeszonych. Uczestnicy programu zobligowani będą do dostarczania gotowych rozwiązań w dziedzinie industrializacji, rozlokowania oraz eksploatacji.

European Partnership on Rail Research and Innovationto następcą obecnie działającego Shift2Rail.Program ma się przyczynić do tego, by Europa stała się światowym liderem w branży technologii kolejowej. Kolejnym krokiem planowanym przez unijny organ będzie zaproponowanie wspólnych regulacji ustanawiających nowe partnerstwo kolejowe i zasady dołączania innych przedsiębiorstw do programu badawczego „Horyzont Europa”.

Według planów Komisji Europejskiej współdziałanie przedsiębiorstw przyczyni się do wzrostu atrakcyjności kolei przez wprowadzenie zintegrowanych systemów, innowacyjnych technologii i rozwiązań operacyjnych. Cyfryzacja i automatyzacja mogą sprawić, że ten rodzaj transportu do 2030 roku będzie posiadał 75% udziału w rynku.

Podmioty zainteresowane wzięciem udziału w programie muszą przesłać zgłoszenia do 1 października 2020 r. Zaproszenie Komisji Europejskiej dostępne jest [tutaj].


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram