wrzesień 2020
04
2:09:39
2000 osób 1 września rozpoczęło naukę w placówkach przygotowujących do pracy na kolei. To uczniowie 43 szkół współpracujących z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. Placówki kształcą m.in. przyszłych dyżurnych ruchu i elektroenergetyków transportu szynowego.
Adepci kolejnictwa do wyboru mają cztery kierunki: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budownictwa kolejowego oraz technik elektroenergetyki transportu szynowego. Na każdym z nich poznają specyfikę pracy i charakter zadań odpowiadający poszczególnym stanowiskom.
Dzięki współpracy z PKP PLK uczniowie mają możliwość rozpoczęcia praktyki zawodowej w terenie, pozwalającej na szybkie podjęcie pracy. Zgodnie z tym, co zapewnia przewoźnik, odbywa się ona pod okiem wykwalifikowanych pracowników Polskich Linii Kolejowych. Ponadto mogą doskonalić swoje umiejętności m.in. za pomocą nowoczesnego symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
PLK osobom z dobrymi wynikami w nauce fundują stypendia. W zeszłym roku otrzymało je 243 uczniów; w tym takie wsparcie dostaną m.in. uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Kielcach. Spółka dodatkowo przekazuje szkołom wsparcie w postaci materiałów dydaktycznych.
PKP Polskie Linie Kolejowe istnieją od 1 października 2001 roku. Ich misją – jak same wskazują - jest tworzenie najlepszych warunków do obsługi transportowej kraju. Realizują Krajowy Program Kolejowy, w którym zawarto ponad 200 kolejowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości blisko 76 mld zł.