fbpx

wrzesień 2020

09

9:09:22

Blisko 100 wniosków o dofinansowanie projektów w ramach „Kolej Plus”

Do PKP PLK wpłynęło blisko 100 wniosków o realizację projektów w ramach Programu Uzupełnienia Regionalnej i Lokalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus”. Kwota, na którą opiewają złożone propozycje, to około 25 mld zł. W kolejnym etapie zostaną one przeanalizowane w celu wyłonienia tych, które spełniają wymagane kryteria.

Okres składania wniosków minął 26 sierpnia. Do tego czasu PKP PLK otrzymało prawie 100 propozycji dotyczących inwestycji obejmujących infrastrukturę kolejową. Program zakłada realizację projektów za kwotę 5,6 mld zł. Skierowany jest przede wszystkim do samorządów lokalnych i ma na celu modernizację lub budowę nowych linii kolejowych. W ten sposób spółka chce umożliwić dostęp do takich połączeń miejscowościom o populacji min. 10 tys. mieszkańców.

„Wnioski dotyczą linii kolejowych o długości ok. 2 tys. km. Propozycje złożono na nowe trasy, niewykorzystywane od lat lub tylko o ruchu towarowym” – podaje PKP PLK.

Do programu zgłosiły się zarówno urzędy (wojewódzkie, miast, gmin, starostwa powiatowe), jak i stowarzyszenia. W informacji opublikowanej na swojej stronie internetowej PKP PLK informuje, że wnioski napłynęły ze wszystkich województw. Najwięcej, 19 propozycji, otrzymano z woj. śląskiego. Odzwierciedla to wysokie zainteresowanie projektem, który ma zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Kolejny etap Programu, rozpocznie się w listopadzie. Przejdą do niego projekty, które zostaną pozytywnie ocenione podczas wspomnianej analizy. Autorzy zaakceptowanych wniosków będą mieli 12 miesięcy na przygotowanie wymaganych dokumentów. PKP PLK zakłada zrealizowanie inwestycji do 2028 roku. W 85% zostaną one sfinansowane z budżetu Programu „Kolej Plus”. Pozostałe 15% kosztów pokryją samorządy.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram