fbpx
Źródło: PKP Cargo

wrzesień 2020

15

2:09:10

PLK: wracają opłaty rezerwacyjne dla przewozu towarów

PKP Polskie Linie Kolejowe ponownie pobierają od przewoźników towarowych opłatę rezerwacyjną za niewykorzystaną zdolność przepustową – poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Zmiany – do końca obowiązywania obecnego rozkładu jazdy – nie dotyczą przewoźników pasażerskich.

Zniesiona w marcu, na początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 opłata miała na celu głównie poprawienie sytuacji finansowej przewoźników pasażerskich. PKP PLK zdecydowały się na jej przywrócenie dla transportu towarowego ze względu na „ zwiększającą się liczbą przypadków niewykorzystania przez przewoźników towarowych zdolności przepustowej”.

„Niewykorzystanie przydzielonych tras powoduje sztuczne blokowanie zdolności przepustowej, przez co inni aplikanci nie mogą zrealizować przewozów zgodnie ze swoimi potrzebami. Z informacji zarządcy infrastruktury kolejowej wynika, że w okresie od maja do lipca niewykorzystanych zostało 16705 tras pociągów, na które nie zostały złożone wnioski o rezygnację” – podał UTK.

Jak wskazano, w okresie maj-lipiec, analogicznie względem 2019 roku, niewykorzystanie tras – łącznie z przypadkami złożenia rezygnacji – wzrosło o 250%.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram