wrzesień 2020
16
12:09:46
16 września przypada Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego. W Polsce święto to ustanowiono 28 października 1995 roku uchwałą II Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych.
Zawód maszynisty na Ziemiach Polskich istnieje od ponad 170 lat. Pierwszym polskim fachowcem w tej dziedzinie był Leon Miastowski, który w 1844 roku poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Obecnie w całym kraju uprawnienia do prowadzenia pojazdów kolejowych ma ponad 17 tys. osób.
O maszynistach w dniu ich święta pamiętał m.in. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra, który podziękował za codzienną służbę oraz życzył „zadowolenia z wykonywanego zawodu, zrozumienia ze strony pasażerów i dobrej współpracy w zespołach”.
„Tak jak przed laty, tak i obecnie wszyscy jesteśmy świadomi jak odpowiedzialnym i ważnym w strukturze rynku kolejowego jest zawód maszynisty. To w Waszych rękach każdego dnia jest bezpieczeństwo setek tysięcy ludzi w trakcie ich podróży - tych bliskich i tych dalekich. To również dzięki Waszemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu miliony ton różnych towarów docierają bezpiecznie i terminowo do celu” – zaznaczył prezes UTK.
Życzenia złożyła również Rada Krajowa Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, która podkreśliła, że dziś motto Związku „Niech nas łączy honor i więź zawodowa” nabiera szczególnego znaczenia.
„Z okazji tego wyjątkowego dla nas dnia składamy życzenia bezpiecznej pracy, szczęśliwych powrotów do rodzin, zdrowia i wszelkiej pomyślności wszystkim maszynistom. Życzymy, aby z dumą wykonywali ten odpowiedzialny i piękny zawód” – podkreśliła Rada Krajowa ZZM.
Inicjatorem Europejskiego Dnia Maszynisty jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE”, która zrzesza ok. 65 tys. maszynistów m.in. z Polski, Belgii, Niemiec, Bułgarii, Czech, Chorwacji czy Grecji. W naszym kraju święto po raz pierwszy obchodzone było 14 września 1996 roku w Czerwieńsku. Jak podaje ZZM, „szerszy zasięg Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego uzyskały dwa lata później”.