fbpx

wrzesień 2020

17

1:09:15

Koleje dolnośląskie zakupią pociągi hybrydowe od NEWAG-u

Koleje Dolnośląskie pod koniec sierpnia poinformowały o zaakceptowaniu oferty spółki NEWAG na dostarczenie zestawów trakcyjnych IMPLUS 2 typu 36WEh. Zamówienie obejmuje produkcję 2 pociągów z możliwością rozszerzenia o kolejnych 6 pojazdów. Umowa ma być zrealizowana najpóźniej 18 miesięcy od jej podpisania.

Przetarg dotyczący trójczłonowych składów o napędzie hybrydowym ogłoszony został przez dolnośląskiego przewoźnika w maju tego roku. Do zleceniodawcy wpłynęła jedna oferta - od nowosądeckiego NEWAG-u. Głównym kryterium, które brano pod uwagę przy rozstrzyganiu zamówienia, była cena zespołu trakcyjnego. Zleceniobiorca wycenił produkcję 2 pociągów hybrydowych na kwotę 56.334.000,00 zł.

„Nowatorski hybrydowy zespół trakcyjny IMPULS 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz silników elektrycznych posiada też silniki spalinowe, które pozwalają na przejazd po odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Zastosowanie innowacyjnej technologii w Impulsie sprawia, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu przez przewoźników diametralnie wzrasta, a ponadto komfort jazdy pasażerów radykalnie się podnosi” – czytamy na stronie NEWAG S.A.

Według informacji opublikowanych przez Koleje Dolnośląskie, pociągi z napędem hybrydowym mają być dostarczone do przewoźnika najpóźniej 18 miesięcy od podpisania umowy. W przetargu zawarto możliwość skorzystania z tzw. opcji, czyli rozszerzenia zamówienia o dostawę następnych 6 pojazdów tego typu. Daje ona zleceniodawcy rok na podjęcie decyzji dotyczącej pozyskania kolejnych składów od spółki NEWAG.

Zakup hybrydowych IMPULS 2 to kolejny przetarg, rozstrzygnięty w tym roku przez Koleje Dolnośląskie. W czerwcu spółka ogłosiła, że nabędzie od bydgoskich zakładów PESA pięć 5-członowych zespołów trakcyjnych z napędem elektrycznym. Ponadto Koleje Dolnośląskie informują także o zawarciu dwóch umów kredytowych, z czego jedna (na kwotę 170.450.000,00 zł) dotyczy inwestycji w nowy tabor.

Pociągi  IMPLUS 2 typu 36WEh poza województwem dolnośląskim zakupił także regionalny przewoźnik z Pomorza Zachodniego. O zawarciu umowy na dostawę dwóch takich pojazdów dla woj. zachodniopomorskiego NEWAG poinformował w lipcu. W tym przypadku „opcja” zakłada jednak możliwość zamówienia 10 dodatkowych zespołów trakcyjnych.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram