fbpx

wrzesień 2020

18

11:09:27

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W dniach 16-22 września pod hasłem „Zeroemisyjna mobilność dla każdego” trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Zainicjowana przez Komisję Europejską międzynarodowa kampania promuje korzystanie z proekologicznych form mobilności. W akcję włączyli się m.in. polscy przewoźnicy kolejowi.

W ramach przedsięwzięcia tysiące miejscowości z blisko 50 krajów całego świata organizują wydarzenia zachęcające swoich mieszkańców do wybierania przyjaznych środowisku i zdrowiu środków transportu. Jednym z wiodących państw pod względem skali uczestnictw w ETZT jest Polska (216 zarejestrowanych samorządów).

Zależnie od lokalizacji, Polacy mogą skorzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej, darmowego wypożyczania rowerów miejskich czy uczestniczyć w licznych akcjach i happeningach.

Gdańsk (Polska) organizuje wycieczki rowerowe do lokalnych zabytków i atrakcji. W Dzień Bez Samochodu (22 września – przyp. red.) mieszkańcy posiadający samochód będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej” – podaje Europejski Koordynator ETZT.

Wydarzenie jest wspierane także przez kolej. Obok PKP Intercity w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu po raz kolejny uczestniczy m.in. POLREGIO.

W ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, oprócz oferty specjalnej "Rower za złotówkę" w województwie lubelskim oraz opolskim włączyliśmy się również w obchody Dnia bez Samochodu w województwie: małopolskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim oraz dolnośląskim” – podaje spółka.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się od 2002 roku. Celem kampanii jest poprawa zdrowia publicznego przez promowanie rozwiązań mających wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w aglomeracjach miejskich.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram