fbpx

wrzesień 2020

28

9:09:32

Zaprojektowano wagon metra ograniczający rozprzestrzenianie wirusów

Międzynarodowa agencja projektowa Tangerine opracowała plan wagonu metra, w którym zastosowano szereg rozwiązań mających zminimalizować zagrożenie zarażenia wirusem. Koncept przedstawia wnętrze dostosowane do obostrzeń wprowadzonych podczas pandemii SARS-CoV-2.

Restrykcje, na jakie zdecydowały się poszczególne państwa w związku z zagrożeniem wywołanym przez koronowirusa, odczuły w znacznym stopniu podmioty świadczące usługi w zakresie przewozów pasażerskich. Ograniczenie liczby podróżnych w środkach transportu publicznego wpłynęło na spadek przychodów ze sprzedaży biletów. Jednocześnie przepisy nakazujące wdrożenie rozwiązań zmniejszających groźbę zarażenia wymusiły zastosowanie szeregu zmian w pojazdach.

W odpowiedzi na problemy, z jakimi spotkali się operatorzy komunikacji miejskiej na całym świecie, Tangerine opracowała projekt wagonu metra, który w razie wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego w łatwy sposób można dostosować do nowej sytuacji. Rozwiązania nie wymuszają ograniczania liczby pasażerów w normalnych warunkach.

Propozycja agencji obejmuje m.in. zainstalowanie w składach przesuwnych ekranów, które umożliwiają podzielenie wnętrza wagonu na mniejsze strefy. Ponadto fotele posiadają duży zakres regulacji, który pozwala ustawiać je pod różnym kątem. Funkcja ta nie tylko ogranicza ryzyko zarażenia, ale jednocześnie zwiększa poczucie prywatności podróżnych.

Projekt Tangerine zakłada też zastosowanie systemów stałej wymiany powietrza oraz bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Oświetlenie drzwi zaprojektowano w taki sposób, aby sygnalizowało pasażerom możliwość bezpiecznego wsiadania i opuszczania pojazdu, przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego.

Propozycja wagonu metra opracowana przez agencję zakłada nie tylko zminimalizowanie zagrożeń, ale także przewóz większej ilości osób w przypadku wprowadzenia obostrzeń związanych z zagrożeniami epidemiologicznymi.

Koncept ten nie jest pierwszym projektem Tangerine powiązanym z transportem publicznym. Wcześniej firma – posiadająca swoje studia w Londynie, Seulu i Porto Alegre (Brazylia) – zaprojektowała dla Heathrow Expres wnętrza wagonów pierwszej klasy dostosowane do potrzeb pasażerów podróżujących służbowo. Agencja współpracuje też m.in. z firmami operującymi w branżach: motoryzacyjnej,  sprzętu elektronicznego czy pasażerskich linii lotniczych.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram