fbpx
Źródło: PKP Cargo

październik 2020

02

8:10:47

Sierpień najlepszym miesiącem na kolei od wybuchu pandemii

Urząd Transportu Kolejowego poinformował, że sierpień był „najlepszym miesiącem na kolei od początku epidemii koronawirusa”; polskie pociągi przewiozły 20,1 mln podróżnych i 18,8 mln ton towarów.

Statystyki wskazują, że zarówno przewozy towarowe, jak i pasażerskie odnotowały w sierpniu najniższe od marca spadki w zestawieniu rok do roku – o 3% mniej przewiezionych towarów i o 28,8% mniej podróżnych.

Po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, przewóz pasażerów wyniósł ponad 20 mln osób. Jak wskazał prezes UTK dr inż. Ignacy Góra, wynika to z zaufania, jakim klienci obdarzyli polską kolej w okresie wakacyjnym – na co wskazywał ich widoczny powrót w tych miesiącach.

By zagwarantować odpowiednią ofertę, przewoźnicy wznowili dużą cześć połączeń. Wyniki z miesiąca na miesiąc są bardziej optymistyczne, jednak nie możemy zapominać, że epidemia cały czas wywiera negatywny wpływ na przewozy pasażerskie” – zwrócił uwagę szef UTK.

Jeszcze lepsze wyniki odnotowały przewozy towarowe. Urząd Transportu Kolejowego wskazał, że „w sierpniu masa przewiezionych towarów wyniosła 18,8 mln ton, praca przewozowa 4,5 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna 6,6 mln pociągokilometrów. Wartości te są odpowiednio niższe o 3%, 2,2% oraz 1,7% w porównaniu do sierpnia 2019 r.”, co jest najniższymi spadkami podstawowych parametrów od początku bieżącego roku.  

Warto zauważyć, że pomimo spadków wskaźników gospodarczych jak PKB czy przychodów sektora usług konsumenckich w przypadku kolei bardzo wysokie wartości osiągnęły przewozy intermodalne. Nie zmienia to potrzeby podejmowania przez przewoźników działań, których celem jest minimalizacja strat związanych z COVID-19” – wskazał dr inż. Ignacy Góra.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram