fbpx
Źródło: PKP Intercity

październik 2020

05

10:10:15

„DGP”: Jeszcze poczekamy na szybkie składy

PKP Intercity zakontraktowały zakupy i modernizację pociągów na łączną kwotę 4,5 mld zł. Jak informuje portal Gazetaprawna.pl nie wiadomo jednak, co z zamówieniami na szybkie składy.

PKP Intercity we wrześniu podpisały kontrakt z firmą Olkol z Oleśnicy na modernizację 20 lokomotyw elektrycznych serii EU/EP07, czyli tzw. siódemek.  Dzięki niej pociągi zyskają lepsze walory trakcyjne oraz zwiększą swoją prędkość maksymalną ze 125 do 160 km/h. Narodowy przewoźnik planuje także zakup pociągów piętrowych. Jak poinformował serwis Gazetaprawna.pl,toczą się już rozmowy z producentami - do końca roku ma zostać ogłoszony przetarg. Spółka dużą uwagę poświęca także modernizacji wagonów. Od 2016 do końca 2023 roku ma ich być wyremontowanych ponad 700. Najwięcej zleceń na naprawę zdobyła bydgoska Pesa. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” rzecznik PKP IC poinformowała, że „spółka w ramach strategii taborowej do 2023 r. zakontraktowała 4,5 mld z planowanych 7 mld zł”.

Do 2023 roku, zgodnie z założeniami strategii taborowej, która przez polskiego przewoźnika została zaprezentowana dwa lata temu, miała zostać zakupiona część szybkich składów. Gazetaprawna.pl wskazuje, że „chodziło o 25 lokomotyw, siedem elektrycznych pociągów i dwa składy typu push-pull (lokomotywa z wagonami i kabiną sterowniczą na drugim końcu), które miały się rozpędzać do 230–250 km/h. Już wiadomo, że nie uda się kupić pociągów w założonym terminie”.

„Dialog techniczny z producentami skończył się w tym roku. Nie ma jednak informacji o wnioskach i rekomendacjach. Biuro prasowe NCBR w odpowiedzi przekazało nam m.in., że »dialog z producentami zlokalizowanymi na terenie Polski wskazał na znaczące wyzwania technologiczne w tym obszarze« – informuje serwis.

Jak podaje portal, Pesa i Newag od dawna wskazywały, że w przeciągu kilku lat same, bez kooperacji z zagranicznym partnerem, nie są w stanie opracować i wyprodukować pociągów, które mogłyby rozpędzać się do 259 km/h.

„Rzeczniczka PKP Intercity informuje, że wspólnie ze spółką CPK trwają analizy w zakresie wyboru odpowiednich pojazdów. Nie mówi jednak, kiedy będą zamawiane takie składy. Tymczasem spółka CPK zakłada, że pierwsza nowa szybka trasa kolejowa z Warszawy przez Baranów, Łódź, Wrocław do Czech byłaby gotowa w 2027 r.” – czytamy na stronie internetowej „DGP”.

„Luxtorpeda 2.0” to jeden z flagowych projektów służących realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), przyjętej w 2017 roku przez Radę Ministrów. Jego celem jest stworzenie innowacyjnych pojazdów szynowych. Wpisuje się w to opracowanie i sprawne wdrożenie do produkcji w Polsce składu, który mógłby się rozpędzić do 230–250 km/h.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram