fbpx

październik 2020

05

12:10:43

UTK przypomina, co można przewieźć ze sobą pociągiem

W lipcu Urząd Transportu Kolejowego opublikował ankietę, z której wynika, że podróżowanie pociągiem lubi prawie 70% pasażerów. Przed wybraniem tego środka transportu warto jednak zorientować się, co można, a czego nie wolno zabrać ze sobą do wagonu. 

Jak wskazuje UTK każdy pasażer może przy sobie posiadać bagaż podręczny, za który nie poniesie żadnej dodatkowej opłaty. Ta może, ale nie musi zostać naliczona w przypadku większego bagażu. Jest to zależne od konkretnego przewoźnika, a informacja o tym powinna być umieszczona na jego stronie internetowej.

Jako bagaż specjalny traktowany jest wózek dziecięcy - który podlega opłacie zryczałtowanej. Bezpłatnie można go przewieźć, gdy podróżuje w nim dziecko oraz w przypadku, gdy „wózek będzie złożony i (…)  umieszczony nad lub pod siedzeniem”.

Jeśli pasażer chce w podróż zabrać ze sobą psa, kota lub inne zwierzę, powinien przeczytać na stronie przewoźnika, czy ma taką możliwość i czy jest to bezpłatne. Specjalna zasada obowiązuje w sytuacji przejazdu w wagonie sypialnym lub z fotelami do leżenia - wtedy należy wykupić wszystkie miejsca w przedziale.

„Podróżując z psem lub innym zwierzęciem, musisz posiadać jego aktualne świadectwo szczepień przeciwko wściekliźnie. Pies musi być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec. Nie dotyczy to psów przewodników i psów asystujących. Małe psy i inne małe zwierzęta powinny być umieszczone w odpowiednich pojemnikach” – zwraca uwagę UTK.

Z dodatkowymi opłatami za przejazd musi liczyć się osoba podróżująca z rowerem. Ich wysokość zwykle podana jest na stronie internetowej przewoźnika. W  regulaminie zazwyczaj określony jest także sposób i miejsce przewożenia takiego sprzętu.

Urząd Transportu Kolejowego przypomina, że „zgodnie z przepisami w pociągu nie można przewozić rzeczy niebezpiecznych lub mogących wyrządzić szkodę osobom lub mieniu, zwłok i szczątków ludzkich, wyrobów pirotechnicznych czy środków odurzających”. Zwraca również uwagę m.in. na to, że przewoźnik nie odpowiada za rzeczy pozostawione w pociągu przez podróżujących. Odnosi się także do kwestii odszkodowań. [czytaj więcej]

By podróż była szybka, przyjemna i nie zaskoczyła przykrymi sytuacjami, warto ją wcześniej zaplanować. Podpowiedź, jak to zrobić jest [tutaj].


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram