fbpx
Źródło: PKP Intercity

październik 2020

20

10:10:26

W planach nowy system sprzedaży biletów kolejowych

PKP Intercity we współpracy z PKP Informatyka chcą stworzyć nowy system centralnej rezerwacji miejsc i sprzedaży biletów. Ma on być zgodny z  założeniami projektu Wspólny Bilet, który wpisuje się w ramy Krajowego Planu Odbudowy - poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

O pomysły na unowocześnienie systemu Kurs 90 zapytała poseł Lewicy Razem Paulina Matysiak. Wiceminister Bittel poinformował we wrześniu, że w planach jest budowa nowego systemu centralnej rezerwacji miejsc i sprzedaży biletów. Projekt miałby dostarczyć pasażerom funkcjonalności, których do tej pory nie było w ofercie. Ma to przełożyć się na ułatwienie dostępu do podróżowania koleją. 

„Możliwość łatwej integracji z innymi systemami zwiększy multimodalność transportu kolejowego poprzez oferowanie jego wykorzystania wspólnie z transportem kołowym czy lotniczym, co wpłynie na ograniczenie wykorzystania indywidualnych środków transportu, takich jak samochód” – zaznaczył wiceszef resortu infrastruktury Andrzej Bittel.

Na razie nie ma żadnych informacji, kiedy nowy projekt wejdzie w życie. Dotychczasowy system Kurs 90 został opracowany w latach 90. XX wieku w Niemczech i zakupiony przez PKP. Głośno zrobiło się o nim po wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy pasażerowie zaczęli informować o bardzo nierównym przydziale miejsc w wagonach, co skłoniło do dyskusji o konieczności wdrożenia lepszych rozwiązań. Obecnie IC wprowadziło algorytm doraźnie naprawiający problem rozsadzania podróżnych, jednocześnie informując, że prace nad zupełnie nowym systemem już trwają. [czytaj więcej]

Według nowych obostrzeń obowiązujących od 17 października 2020, podróż transportem publicznym jest ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc.

Wspólny Bilet to usługa, którą od 9 grudnia 2018 roku ma w ofercie PKP Intercity. Dzięki niej pasażerowie mogą kupić jeden bilet na całą podróż, a jego cena jest wyliczana w oparciu o jedną zupełnie nowa taryfę. Wspólny Bilet zakupić można na terenie całego kraju, m.in. w kasach PKP Intercity, POLREGIO, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej czy Arriva RP.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram