fbpx

październik 2020

22

11:10:06

PKP IC radzą, jak podróżować w czasie pandemii

PKP Intercity przygotowały „Poradnik pasażera” zawierający wskazówki, których stosowanie pozwala na zminimalizowanie w czasie podróży pociągiem zagrożeń wynikających z trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Zgodny z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego i rozporządzeniem Rady Ministrów poradnik porusza najistotniejsze kwestie mające wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów transportu zbiorowego. Przewoźnik zaleca korzystanie z rozwiązań zdalnych przy zakupie biletów czy zgłaszaniu reklamacji. Przypomina też o zachowaniu bezpiecznego odstępu polegającym m.in. na zajmowaniu co drugiego miejsca siedzącego. Istotne jest również zachowanie wzmożonej higieny – częste dezynfekowanie rąk i przestrzeganie obowiązku zakrywania ust oraz nosa.

Sytuacja pandemii, która trwa na całym świecie od marca bieżącego roku, w znaczącym stopniu wpłynęła na notowania transportu zbiorowego, w tym kolejowych przewozów pasażerskich. Urząd Transportu Kolejowego prognozuje, że w polskich pociągach w 2020 roku odnotujemy około 100 mln pasażerów mniej. [czytaj więcej] Na możliwościach poprawy takiego stanu rzeczy skupia się m.in. [badanie] ankietowe „Ruch pasażerski w czasie pandemii koronawirusa” przeprowadzane przez Klaster Luxtorpeda 2.0.

Pełna treść „Poradnika pasażera” dostępna jest [tutaj].

Według nowych obostrzeń obowiązujących od 17 października 2020, podróż transportem publicznym jest ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc.

Aktualnie obowiązujące zasady i ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa można sprawdzić na rządowym [portalu] Serwis Rzeczpospolitej Polskiej.

Szczegółowe zasady dotyczące dbania o higienę [publikuje] Główny Inspektorat Sanitarny.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram