fbpx

październik 2020

23

11:10:11

Warszawa: zamontowano nowoczesny skaner do badania Pendolino

W Warszawskiej bazie utrzymaniowej Pendolino na Koziej Górce zainstalowano nowatorski skaner całopociągowy pozwalający m.in. na wysoce precyzyjne określanie terminów wymiany podzespołów. Urządzenie jest obecnie kalibrowane i testowane – informuje portal Rynek Kolejowy.

Na wykorzystanie „TrainScannera” zdecydował się jego producent - koncern Alstom, który zajmuje się obsługą techniczną polskich Pendolino. To pierwszy tego typu skaner w kontynentalnej Europie. Podobny sprzęt jest używany w bazie Longsight w Manchesterze.

Urządzenie umożliwia automatyczne skanowanie pantografu, zestawów kołowych, integralności poszycia i tarcz hamulcowych. Cała wiedza zebrana i analizowana przez system prowadzi do tego, by unowocześnić system utrzymania jako element tzw. Health Hub. Dzięki cyfrowej analizie danych system jest w stanie wskazać optymalny moment wymiany komponentów z dokładnością do jednej godziny” – powiedział Rynkowi Kolejowemu Artur Fryczkowski, dyrektor zarządzający Alstomu na Polskę i Ukrainę.

Wdrożenie skanera całopociągowego w warszawskim obiekcie obsługi technicznej pociągów Pendolino pomoże zwiększyć ich bezpieczeństwo, a także zoptymalizować obsługę i koszty utrzymania.

W 2011 roku Alstom podpisał z PKP Intercity wart 665 mln euro kontrakt na dostawę 20 pociągów dużej prędkości, przewidujący także 17-letni okres ich serwisowania. Pierwsze Pendolino wyprodukowane w ramach tej umowy zaczęły kursować po polskich torach pod koniec 2014 roku.


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram