fbpx

październik 2020

30

11:10:50

Mniej przewozów paliw kopalnych i wzrost intermodalu w II kwartale 2020 r.

Polscy przewoźnicy kolejowi w II kwartale 2020 r. przetransportowali ponad 51 mln ton towarów. To mniej o 12,5% w zestawieniu rok do roku. „Widoczne spadki odnotowano m.in. w przypadku węgla i rud metali, wzrosły natomiast np. przewozy intermodalne” - podaje Urząd Transportu Kolejowego.

Trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 najbardziej odciska się na transporcie pasażerskim, jednak odczuli ją też przewoźnicy towarowi. Jak wskazał UTK, w porównaniu do II kwartału 2019 roku „widoczny jest spadek masy i pracy przewozowej w pięciu kluczowych grupach, tradycyjnie związanych z przewozami kolejowymi”. Chodzi m.in. o paliwa naturalne (węgiel kamienny i brunatny, ropa czy gaz ziemny) i ich pochodne, a także o metale i rudy metali oraz wyroby metalowe, chemikalia czy produkty chemiczne.

Pomimo działań podejmowanych w celu minimalizacji wpływu pandemii, odnotowano spadek parametrów masy i pracy przewozowej dla tak ważnych grup jak te związane z surowcami energetycznymi, produktami hutnictwa czy na potrzeby zakładów chemicznych. W znaczącym stopniu zmniejszyły się również przewozy sektora automotive” - wskazał prezes UTK dr inż. Ignacy Góra.

Jednocześnie szef UTK wskazał na stale poprawiającą się sytuację transportu intermodalnego.

Szczegóły dotyczące przewozów według grup towarowych w I i II kwartale bieżącego roku można znaleźć [tutaj].


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram