fbpx
źródło: YouTube/Alstom.com

grudzień 2020

02

11:12:34

Warszawa: innowacyjny TrainScanner rozpoczął już pracę

24 listopada w stołecznym Centrum Serwisowym Pendolino rozpoczął pracę skaner całopociągowy produkcji Alstomu. Nowoczesne urządzenie umożliwi obsługę utrzymaniową 20 pociągów Pendolino z floty PKP Intercity.

Skaner pomaga w prewencyjnym utrzymaniu składów i bieżącej ocenie stanu technicznego taboru oraz cyfrowej analizie danych, która pozwala na określenie optymalnego terminu wymiany komponentów. Wdrożony w Warszawie system powstał na bazie bogatych doświadczeń zdobytych przez Alstom w Wielkiej Brytanii. W październiku urządzenie zostało poddane kalibracji i testom. [czytaj więcej]

Jesteśmy dumni mogąc zainaugurować pracę TrainScannera w Europie kontynentalnej. To kolejny kamień milowy w kierunku transportu przyszłości. Dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom gromadzącym i analizującym dane możemy stale doskonalić procesy w ramach utrzymania prewencyjnego, co przekłada się na bezpośrednie korzyści dla klientów i pasażerów. Predykcyjna i oparta na analizie stanu technicznego ocena floty pomaga uniknąć przestojów i maksymalizuje dostępność taboru” – wskazuje cytowany na stronie producenta Artur Fryczkowski, Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce i na Ukrainie.

TrainScanner, wykorzystując kamery i lasery 3D, umożliwia automatyczną ocenę stanu technicznego i prewencyjne utrzymanie kół, klocków hamulcowych oraz ślizgów węglowych do pantografów, a także monitorowanie integralności elementów podwozia  i poszycia składu. Dane zbierane podczas przejazdu pociągu przez urządzenie, są szczególnie przydatne w przypadku większych lub rozproszonych terytorialnie flot pojazdów oraz w sytuacji, gdy wymagany jest wysoki poziom ich dyspozycyjności. Następnie informacje trafiają do platformy Alstom HealthHub, która przy użyciu odpowiednio przygotowanych algorytmów przekształca je w przydatne informacje. W efekcie prowadzi to do obliczenia wskaźnika kondycji dla każdego sprawdzanego elementu.

TrainScanner to przykład, jak może wyglądać przemysł przyszłości już dziś. Cieszę się, że pociągi należące do PKP Intercity będą kontrolowane w ten innowacyjny sposób, ponieważ przełoży się to nie tylko na oszczędności, ale przede wszystkim na większą niezawodność naszych składów oraz komfort i bezpieczeństwo pasażerów” – podkreśla Adam Laskowski, członek zarządu PKP Intercity S.A.

TrainScanner i HealthHub wpływają na niższe zużycie materiałów i mniejszą liczbę wymaganych działań serwisowych. Dzięki temu przynoszą istotne oszczędności dla właścicieli i operatorów flot. System przyczynia się też do wydłużenia interwałów utrzymaniowych, zwiększenia żywotności komponentów oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa podczas eksploatacji pociągów.

Źródło tekstu: alstom.com


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram