fbpx
źródło: assets.new.siemens.com

grudzień 2020

05

11:12:00

Niemcy: DB i Siemens Mobility „wkraczają w erę wodoru”

Niemiecki przewoźnik Deutsche Bahn i firma Siemens Mobility ogłosiły partnerstwo w zakresie prac nad technologiami wodorowymi w sektorze kolejowym. Projekt nosi nazwę H2goesRail i jest wspierany przez niemieckie ministerstwo transportu – podaje brytyjski portal Railway News.

Współpraca podmiotów ma polegać na testowaniu nowego pociągu wodorowego i specjalnej stacji tankowania. Prototyp maszyny Siemensa o nazwie Mireo Plus H powstanie na bazie elektrycznego wagonu Mireo Plus. Będzie to jednostka napędzana wodorem o maksymalnej prędkości 160 km/h.

Pojazd będzie wyposażony w ogniwo paliwowe i akumulator litowo-jonowy. Ma mieć taką samą moc jak elektryczne zespoły trakcyjne i zasięg 600 km w wersji dwuczłonowej (1000 km w wersji trzyczłonowej). Konserwacja pojazdu ma być przeprowadzana w zakładzie Deutsche Bahn w Ulm, który zostanie w tym celu zmodernizowany.

Poza planami testów zapowiadanego pociągu niemieckie firmy pracują też nad stworzeniem systemu trakcyjnego nowej generacji oraz innowacyjnej metody szybkiego tankowania wodoru w czasie 15 minut. Paliwo ma być wytwarzane przez firmę DB Energie przy użyciu ekologicznej energii elektrycznej.

Produkcja surowca w oparciu o proces elektrolizy polega na wykorzystaniu energii elektrycznej do rozszczepienia wody na jej części składowe - wodór i tlen. Następnie paliwo będzie sprężane w kompresorze i przechowywane w mobilnej jednostce magazynowej. Przed przystąpieniem do tankowania Mireo Plus H wodór zostanie schłodzony w specjalnej przyczepie.

Deutsche Bahn chce, by na trasach regionalnych pociągi napędzane silnikiem Diesla zostały zastąpione przez pojazdy wodorowe. W ramach testów nowa maszyna ma przez rok kursować na trasie w rejonie Tybingi. Wsparcie dla projektu ogłosiło między innymi niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu.

Pierwsze próby eksploatacyjne w ramach projektu mają rozpocząć się w 2024 roku. Uruchomienie jednego regionalnego pociągu wodorowego zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 330 ton rocznie. W skali roku maszyna wykona kursy na trasach o łącznej długości około 120 000 kilometrów.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram