fbpx
Źródło: Connectivity.technology

grudzień 2020

08

12:12:30

Hiszpania: drony 5G monitorują infrastrukturę kolejową

Hiszpański telekom Telefónica wraz z firmami Huawei, ADIF oraz Ineco współpracują w zakresie badania infrastruktury kolejowej w regionie Galicja. Drony wykorzystujące technologię 5G monitorują szlaki zarządzane przez hiszpańskie państwowe przedsiębiorstwo ADIF – podaje Railway Gazette.

Ruch bezzałogowych statków powietrznych odbywa się na dwóch 10-kilometrowych odcinkach głównej linii ADIF z Vigo do Ourense i Monforte de Lemos, wzdłuż dolin Minho i Sil w pobliżu granicy portugalskiej. Drony robią zdjęcia infrastruktury w pobliżu stacji kolejowych Barra de Miño, Os Peares i Filgueira.

W ramach programu partnerzy ustanowili dwie bazy bezzałogowych statków powietrznych w miastach Ourense i Pontevedra. Druga z wymienionych obsługuje drony wykonujące loty na dużych obszarach i poruszające się poza zasięgiem ludzkiego wzroku.

Pojazdy są wyposażone w kamery z obiektywami zmiennoogniskowymi, wykonującymi zdjęcia sferyczne w 360 stopniach o wysokiej rozdzielczości. Fotografie są przesyłane do baz w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem nowo zainstalowanej sieci 5G.

ADIF wskazuje, że program pomoże w monitorowaniu odcinków kolejowych, których stan trudno śledzić z wykorzystaniem konwencjonalnych metod. Pozwoli też na szybsze podjęcie ewentualnych działań naprawczych w przypadku wykrycia problemów i zmniejszy koszty utrzymania infrastruktury kolejowej.

W ramach partnerstwa Telefónica odpowiada za opracowanie strategii projektu, INECO zajmuje się dostarczeniem i konfiguracją dronów. Huawei jest dostawcą technologii 5G oraz odpowiada za analizę danych, z kolei ADIF pełni funkcję głównego koordynatora projektu.

Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz grantu na rozwój technologii 5G, udzielonego przez hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Transformacji Cyfrowej.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram