fbpx
Źródło: Pixabay

grudzień 2020

08

9:12:11

Trenitalia przejmuje udziały w Netinerze Deutschland

Włoski przewoźnik Trentinalia przejął wyłączną kontrolę nad niemieckim prywatnym regionalnym operatorem Netinera Deutschland. Firma wykupiła 49% udziałów należących wcześniej do funduszu inwestycyjnego Cube Transport. Wartość umowy to 118 mln euro – podaje Railway Gazette.

Spółka Netinera, wcześniej Arriva Deutschland, należała dawniej do Deutsche Bahn. Niemiecki przewoźnik był zmuszony do jej sprzedania ze względu na konieczność przestrzegania europejskich reguł konkurencji. W 2011 roku Trenitalia i Cube wykupiły odpowiednio 51 i 49 procent udziałów Netinery. Teraz włoski operator stał się jej wyłącznym właścicielem.

Zgoda na przejęcie została wydana przez Komisję Europejską 25 listopada, zgodnie z rozporządzeniem nr 139/2004 Rady Unii Europejskiej. Organ zbadał, czy transakcja nie narusza zasad konkurencyjności. W ramach uproszczonej procedury nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do koncentracji obu firm.

Netinera powstała w 2010 roku. Firma obsługuje regionalne przewozy kolejowe i autobusowe w Niemczech i Czechach. Z kolei Cube Infrastructure Managers to luksemburska spółka skupiająca się na inwestycjach infrastrukturalnych w Europie. Jak dotąd nie komentowała zbycia swoich udziałów na rzecz włoskiego przewoźnika.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram