fbpx
Źródło: Pixabay

Grudzień 2020

10

3:12:03

W 2021 roku więcej wagonów PKP IC dla osób z niepełnosprawnościami

W przyszłym roku PKP Intercity powiększy swoją flotę o prawie 150 wagonów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie pojazdy spełnią wymogi TSI PRM i zapewnią przestrzeń wymaganą do poruszania się na wózkach inwalidzkich – informuje spółka.

Na tory wyjedzie 60 wagonów COMBO zmodernizowanych przez PESA Bydgoszcz. Pojazdy zaprojektowano z myślą o pasażerach z niepełnosprawnościami, w tym tych poruszających się na wózku inwalidzkim. Nie zapomniano również o miejscach dla ich opiekunów. W wagonach zostaną zastosowane automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi. Pojawią się w nich także oznaczenia w języku Braille’a, a klamki, przyciski i poręcze będą umieszczone na wysokości uwzględniającej potrzeby osób niepełnosprawnych.

Tabor PKP Intercity zasili też 81 wagonów wyprodukowanych przez H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Zapewnią one komfortową i bezpieczną podróż dla osób z niepełnosprawnościami. W następnych miesiącach we flocie przewoźnika pojawią się też pierwsze z zamówionych 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT, produkcji Stadler Polska.  Będą wyposażone między innymi w specjalne platformy ułatwiające wsiadanie do pojazdu. Do 2023 roku wszystkie pociągi PKP Intercity mają mieć wydzieloną przestrzeń przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach.

W 2020 roku firmy PESA Bydgoszcz i H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu zmodernizowały łącznie blisko 130 wagonów PKP Intercity. Pojazdy zostały przystosowane do potrzeb osób niewidomych lub niedowidzących. Przewoźnik prowadzi też inne działania: od 2019 roku pod numerem 42-205-45-31 funkcjonuje [infolinia] przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej. PKP IC zapowiada również dalsze szkolenia dla personelu w zakresie wiedzy o rodzajach niepełnosprawności i problemach w czasie podróży. W podobnych inicjatywach uczestniczyło do tej pory ponad 1900 osób.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram