fbpx
Źródło: uk.dbcargo.com

grudzień 2020

10

3:12:27

Wielka Brytania: przeprowadzono testy lokomotyw na paliwie HVO

Firma DB Cargo UK z powodzeniem przetestowała w Wielkiej Brytanii użycie hydrorafinowanego oleju roślinnego do zasilania lokomotyw z silnikiem Diesla. Przewoźnik chce w ten sposób sprostać wyzwaniu, jakie stanowi dla transportu kolejowego ograniczenie emisji spalin – podaje Uk.dbcargo.com.

Testy związane z zastosowaniem w lokomotywach paliwa HVO firma przeprowadziła na pojazdach klasy 67 oraz 66. W przyszłości takiemu samemu sprawdzianowi mają być poddane lokomotywy klasy 60.

Działania podjęte przez firmę wynikają z postanowień rządu Wielkiej Brytanii, który – podobnie jak Unia Europejska – chce, aby do 2050 roku kolej była bezemisyjnym środkiem transportu. By sprostać wyzwaniu, brytyjska kolej musi, zdaniem przewoźnika, zwiększyć liczbę linii zelektryfikowanych oraz szukać innowacyjnych rozwiązań w kwestii paliw.

Jazdy próbne wykazały, że HVO nie wpływa negatywnie na moc pojazdów. Dyrektor naczelny DB Cargo UK Andrea Rossi uznał, że testy są „niezwykle obiecujące”. Jego zdaniem firma ponosi odpowiedzialność zarówno wobec klientów jak i całego społeczeństwa. Przewoźnik poczuwa się do podejmowania działań, które sprawią, że usługi przez niego świadczone nie będą negatywnie wpływać na środowisko naturalne.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z początkowych osiągów paliwa HVO, którego moglibyśmy używać zamiast tradycyjnego czerwonego oleju napędowego lub obok niego” – stwierdził cytowany na stronie firmy Steve Wilkinson, szef Działu Zarządzania Aktywami i Konserwacji operatora.

DB Cargo UK posiada łącznie 228 lokomotyw spalinowych i elektrycznych. Według danych opublikowanych na stronie operatora, przewoźnik transportuje rocznie 37 mln ton ładunku. Zużywa do tego celu 45 milionów litrów oleju napędowego.

Hydrorafinowany olej napędowy (HVO) jest paliwem pozyskiwanym w procesie hydrorafinacji olei roślinnych oraz odpadów tłuszczowych, w 100% odnawialnym, uznanym za jedno z najczystszych i najbardziej ekologicznych na świecie.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram