fbpx
Źródło: pixabay.com

grudzień 2020

13

9:12:00

Od dziś obowiązuje nowy roczny rozkład jazdy pociągów 2020/2021

Od północy z 12 na 13 grudnia 2020 r. obowiązuje Nowy rozkład jazdy pociągów. W większości krajów Europy rozkład ulega zmianie raz do roku, w nocy z soboty na niedzielę, w drugi weekend grudnia. Obowiązek wcześniejszego opublikowania nowych godzin kursowania pociągów spoczywa głównie na operatorach obiektów infrastruktury kolejowej, w tym na zarządcach dworców i peronów.

W czasie obowiązywania tego rozkładu narodowy zarządca infrastruktury (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) przewidział cztery korekty związane głównie z dostosowaniem godzin kursowania pociągów do postępujących prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Wejdą one w życie w następujących terminach:

  • 14 marca 2021 r.
  • 13 czerwca 2021 r.
  • 29 sierpnia 2021 r.
  • 7 listopada 2021 r.

Szczegóły dotyczące nowego rozkładu muszą być ogłoszone podróżnym na [stronie internetowej] zarządcy infrastruktury co najmniej na 21 dni przed ich wejściem w życie. Na dworcach, peronach lub dojściach na perony powinny pojawić się w formie plakatów lub tablic z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy powinien być również dostępny na stronach internetowych przewoźników, choć w odniesieniu do nich przepisy nie wskazują, z jakim wyprzedzeniem czasowym musi być opublikowany.

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i wynikające z ograniczeń epidemicznych mniejsze zainteresowanie pasażerów usługami kolejowymi część pociągów przewidzianych w rocznym rozkładzie jazdy zostanie uruchomiona w terminach późniejszych. Przed rozpoczęciem podróży warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy obowiązujący w danym dniu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiczno-sanitarnymi w pojazdach transportu zbiorowego nadal obowiązuje zasłanianie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Co najmniej do 27 grudnia 2020 r. pozostaje również wstrzymany pasażerski ruch kolejowy z przekroczeniem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

UTK przypomina o ważnych linkach:

[Oficjalny internetowy rozkład jazdy zarządcy infrastruktury PKP PLK]

[Generator elektronicznych plakatów stacyjnych]

[Sieciowy rozkład jazdy]

Adresy stron przewoźników pasażerskich oraz numery telefoniczne infolinii można znaleźć na [stronie UTK] po kliknięciu w logo wybranego przewoźnika.

Źródło tekstu: Utk.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram