fbpx
źródło: Pixabay.com

grudzień 2020

14

10:12:45

Rosyjska firma wykorzysta sztuczną inteligencję do wsparcia maszynistów

Cognitive Pilot to firma specjalizująca się m.in.w technologii zwiększającej bezpieczeństwo w ruchu komunikacyjnym. W 2021 r. planuje uruchomienie seryjnej produkcji systemu wspierającego maszynistę. Powstać ma ponad 2000 sztuk urządzenia opartego na sztucznej inteligencji – podaje Railwayjurnal.com.

System wsparcia maszynistów o nazwie Cognitive Rail Pilot opracowano w celu wyeliminowania błędów, które są najczęstszą przyczyną wypadków na kolei. Urządzenie automatycznie zatrzymuje pociąg po otrzymaniu sygnału o niebezpieczeństwie, zapobiega zderzeniom nie tylko z innymi pociągami, ale także z ludźmi i zwierzętami. Ponadto wspomaga działania osoby prowadzącej lokomotywę podczas przejeżdżania przez miejsca newralgiczne, np. rozjazdy.

Program pilotażowy dotyczący wdrażania Cognitive Rail Pilot został przeprowadzony na rosyjskich liniach kolejowych w różnych warunkach atmosferycznych. System poddano także testom podczas operacji manewrowych, m.in. sprzęgania, zatrzymywania pociągu oraz ruchu wewnętrznego na stacjach.

Producent zapewnia na swojej stronie internetowej, że poza podniesieniem poziomu bezpieczeństwa, urządzenie pomaga także zwiększyć wydajność usług. Dzięki zastosowanym podzespołom podaje ono lokalizację pociągu z dokładnością do 30 cm.

System wsparcia maszynisty składa się z kamer, wysokiej rozdzielczości radaru i jednostki obliczeniowej o dużej wydajności. Wszystko to wsparte jest przez algorytmy, które pobierając dane dotyczące pociągu i otoczenia „reagują” na mogące wystąpić zagrożenie.

Cognitive Pilot to firma specjalizująca się w tworzeniu urządzeń opartych na sztucznej inteligencji dla pojazdów bezzałogowych. Opracowuje też rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa dla ruchu kolejowego i drogowego. Swoje produkty oferuje także w branży rolniczej. Cognitive Rail Pilot ma być powszechnie używany w Rosji. Producent zapowiada również jego dystrybucję w krajach Europy Zachodniej.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram