fbpx
źródło: pexels.com

grudzień 2020

15

3:12:08

Chiny planują budowę 10 000 km linii kolejowych w 5 lat

Pierwsze 6000 km linii kolejowych w ciągu trzech lat i kolejne 4 tys. km do 2025 r. - to założenia planu Narodowej Komisji Rozwoju i Reform (ang. NDRC) mającego na celu lepsze skomunikowanie trzech chińskich regionów zamieszkanych łącznie przez ok. 317 mln ludzi – podaje Railjournal.com.

Zrealizowanie inwestycji zgodnie z założeniami ma umożliwić przyspieszenie prac budowlanych na zaplanowanych wcześniej odcinkach. W jej wyniku powstanie sieć połączeń międzymiastowych i miejskich, które lepiej skomunikują aglomeracje, usprawniając dojazdy do pracy ich mieszkańców.

Obszary, które ujęte zostały w planie komisji to Pekin-Tianjin-Hebei (zamieszkiwany przez około 120 mln mieszkańców), delta rzeki Jangcy z miastami Szanghaj, Hefei, Nankin, Hangzhou i Ningbo (z populacją liczącą ponad 125 mln) oraz region Wielkiej Zatoki w prowincji Guangdong-Hongkong-Makau (obejmujący 9 metropolii z liczbą ludności szacowaną na 72 mln) – informuje Railjournal.com

Łączna długość linii kolejowych, które mają powstać w ramach pięcioletniej budowy, wyniesie 10 000 km. Dla porównania obecnie w całej Polsce eksploatowanych jest około 20 tys. km linii.

NDRC w planie dotyczącym inwestycji zakłada lepsze zintegrowanie kolei miejskich z infrastrukturą miast. W tym celu opracowywane są nowe standardy konstrukcyjne, które pozwolą na optymalizację zagospodarowania przestrzennego. Komisja chce także wpłynąć na poprawę współpracy między miejscowościami a państwowym przewoźnikiem China Railway.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram