fbpx
Źródło: © AlpTransit Gotthard Ltd.

grudzień 2020

15

1:12:53

Szwajcaria: regularne kursy pociągów w tunelu pod przełęczą Ceneri

Od 13 grudnia odbywa się rozkładowy ruch pociągów pasażerskich w tunelu pod przełęczą Monte Ceneri w Szwajcarii – podaje brytyjski portal Railway-News. To ostatni odcinek budowanego przez trzy dekady transalpejskiego połączenia kolejowego.

Tunel został oficjalnie otwarty we wrześniu. Nowy obiekt ma 15 km długości i jest przystosowany do ruchu pociągów z prędkością 250 km/h.Wcześniej na jego trasie odbywały się testowe przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych. We wrześniu operatorem obiektu został narodowy szwajcarski przewoźnik SBB. Wraz z oddaniem tunelu do regularnego użytku została ukończona trwająca 28 lat budowa szklaku kolejowego przez Alpy (NRLA).

Udogodnienia dla pasażerów

Pasażerowie mogą teraz podróżować między Zurychem a Lugano w czasie krótszym niż dwie godziny. Połączenia między kantonem Ticino a niemieckojęzycznymi jednostkami administracyjnymi Szwajcarii również są częstsze i szybsze – średnio o 20 minut. Osoby podróżujące koleją skorzystają z nowoczesnego taboru – pociągów Stadler Giruno i TILO FLIRT. Pojazdy są niskopodłogowe i dostosowane do różnych wysokości peronów.

Możliwości transportowe

Od teraz szlakiem ​​przez Alpy mogą jeździć dłuższe i cięższe pociągi towarowe. Składy o długości do 750 metrów i wadze do 2150 ton mogą kursować z północy na południe, a pociągi o masie do 2000 ton z południa na północ. Ponadto, dzięki ukończeniu NRLA, składy towarowe skrócą o dwie godziny podróż między Rotterdamem a Mediolanem.

Nowy tunel pomoże też zmniejszyć ruch ciężarówek w Alpach. Pozwoli przenieść naczepy do 4 m wysokości z transportu drogowego na kolejowy na trasach Bazylea-Chiasso i Bazylea-Luino. Od końca 2022 roku pociągi będą mogły transportować 3 tys. naczep dziennie.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram