fbpx
źródło: hitachirail-eu.com

grudzień 2020

16

10:12:44

Hitachi Rail Europe opracuje pociągi hybrydowe dla kolei brytyjskich

Hitachi Rail Europe oraz firma leasingowa Eversholt Rail podpisały umowę dotyczącą opracowania akumulatora podpodłogowego dla pociągów operujących na niezelektryfikowanych trasach międzymiastowych w Wielkiej Brytanii. Testy odbędą się na linii Londyn - Penzance – informuje Railwaygazette.com.

Linia o długości 491 km łącząca Londyn z miastami Paddington i Penzance jest zelektryfikowana na odcinku 85 km. Większość trasy pociągi pokonują wykorzystując napęd spalinowy. Prace nad wprowadzeniem pojazdów hybrydowych (wykorzystujących jako źródło zasilania akumulatory) mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu silników wysokoprężnych na środowisko naturalne.

Modernizacja dotyczyć będzie modelu określanego mianem Intercity Express (Class 802), czyli produkowanego przez Hitachi pociągu AT-300. Jest to pojazd wyposażony w silniki spalinowe (trzy w przypadku składów pięcioczłonowych i 5 silników w zestawach 9-członowych) oraz mogący korzystać z trakcji elektrycznej.

Koncept Hitachi zakłada zastąpienie akumulatorem jednego z podpodłogowych modułów silników wysokoprężnych, stosowanych w pociągach pasażerskich użytkowanych przez Great Western Railway. Rozwiązanie pozwoli, zdaniem producenta, zaoszczędzić około 20% paliwa zużywanego przez pojazd. Dodatkowo system odzyskiwał będzie energię wytwarzaną podczas wyhamowywania składu.

Producent taboru kolejowego podczas wdrażania projektu skorzysta z rozwiązań stosowanych przez firmę na rynku Japońskim. Pociągi zasilane akumulatorami obsługują tam przewozy pasażerskie na dwóch 50-kilometrowych liniach niezelektryfikowanych.

Poszukiwanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii przez operatorów brytyjskich jest wynikiem polityki państwa, która zakłada pełną dekarbonizację Wielkiej Brytanii do 2050 roku.

Hitachi zapowiada prace nad projektem budowy pociągu, w którym akumulatory całkowicie wyeliminują silniki spalinowe. Pojazd elektryczny mogący przemieszczać się na linii Londyn - Penzance bez konieczności czerpania zasilania z sieci trakcyjnej ma powstać do 2040 roku.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram