fbpx
Źródło: Lotos.pl

grudzień 2020

16

12:12:37

Lotos Kolej: ćwiczenia na wypadek próby wtargnięcia do kabiny maszynisty

Zagrożenie przejęcia lokomotywy i wtargnięcie osoby postronnej do kabiny maszynisty - z taką sytuacją w trakcie służby musiał zmierzyć się pracownik LOTOS Kolej podczas ćwiczeń organizowanych przez spółkę na stacji Sosnowiec Jęzor w poniedziałek 14 grudnia.

Zgodnie ze scenariuszem tuż po godzinie 23.00 do kabiny maszynisty prowadzącego pociąg z wagonami wypełnionymi gazem, podając się za pracownika kolei, wtargnęła osoba postronna, która zażądała jazdy w kierunku przeciwnym do zamierzonego. Jak relacjonuje pracownik Lotos Kolej, osoba ta zachowywała się bardzo swobodnie, była pewna siebie, a prośby o opuszczenie kabiny nie dawały rezultatu. Mimo stresujących warunków, maszynista, wykorzystując chwilę nieuwagi nieproszonego gościa, zdołał skontaktować się z dyżurnym ruchu, który wezwał policję.

„Ćwiczenia, jakie zorganizowaliśmy, mimo że krótkie i mniej spektakularne niż dotychczas, prowadzone z naszym udziałem, miały na celu sprawdzenie możliwości przejęcia pojazdu kolejowego z napędem przez osoby nieuprawnione. Sama lokomotywa to olbrzymia masa często przekraczająca 100 ton, natomiast cały pociąg towarowy to zwykle 4 000 ton i więcej.  W Lotos Kolej mówimy w szczególności o transporcie towaru niebezpiecznego, co stanowi ok. 55% przewożonego wolumenu. Rozpędzony i nienależycie nadzorowany pociąg w przypadku uprowadzenia może przyczynić się do katastrofy w ruchu lądowym - nie tylko na terenie infrastruktury kolejowej, ale również w jej otoczeniu. Ćwiczenie takich sytuacji jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu nie ponosząc konsekwencji, możemy zareagować i doskonalić obowiązujący w Lotos Kolej System Zarządzania Bezpieczeństwem przewozów kolejowych. Dzięki zaaranżowanej sytuacji, na którą pracownicy nie byli przygotowani, mogliśmy wyciągnąć wnioski, jakie w najbliższym czasie będą szerzej analizowane, a niezbędne działania znajdą swoje odzwierciedlenie w naszej dokumentacji systemowej i będą podstawą do dalszych szkoleń maszynistów” – podkreśla Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Lotos KolejAdam Dyl.

Spółka od 10 lat regularnie przeprowadza ćwiczenia mające na celu sprawdzenie obowiązujących w spółce procedur w zakresie bezpieczeństwa i współpracy różnych służb na terenie kolejowym. Dotychczas w szkoleniach wielokrotnie brała udział Straż Pożarna, policja wraz z pododdziałem gdańskich antyterrorystów oraz Straż Ochrony Kolei. W ramach ćwiczeń przeprowadzono symulacje m.in. rozszczelnienia wagonów-cystern z gazem czy neutralizację ładunku wybuchowego przyczepionego do wagonu z paliwem.  

„Teren kolejowy to miejsce, w którym może zdarzyć się wiele niebezpiecznych sytuacji, nie tylko związanych bezpośrednio z prowadzeniem pociągu, ale także takich o podłożu terrorystycznym, dlatego tak ważne są praktyczne ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa organizowane cyklicznie w naszej spółce” – podsumowuje Prezes Lotos Kolej Anatol Kupryciuk.

Źródło tekstu: Lotoskolej.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram