fbpx
Źródło: Alstom.com

grudzień 2020

18

12:12:07

Alstom Konstal S.A. wyprodukuje pociągi dla metra w Tuluzie

Koncern Alstom poinformował 15 grudnia br. o uzyskaniu kontraktu na budowę trzeciej linii metra w Tuluzie (Francja). Wartość podstawowego zamówienia wynosi około 470 mln euro. Poza wykonaniem projektu, jego budową i konserwacją, firma dostarczy miastu pociągi Metropolis, które wyprodukować ma zakład w Chorzowie.

W ramach nowej, 27-kilometrowej linii tuluskiego metra powstanie 21 stacji. Połączenie ma przede wszystkim poprawić komfort dojazdów do pracy personelu obsługującego port lotniczy Tuluza-Blagnac. Podstawowa wartość kontraktu szacowana jest na ok. 470 mln euro. Jeśli inwestor zdecyduje się na skorzystanie ze wszystkich opcji, kwota ta może wzrosnąć nawet do 713 mln.

Połączenia na trzeciej linii metra we francuskim mieście realizować będą pociągi Metropolis - model rozwijany przez firmę od 15 lat. Składy, które Alstom dostarczy do Tuluzy, wyposażone zostaną w system Urbali 400 CBTC zapewniający sterowanie pociągiem za pomocą komunikacji radiowej.

„Stała transza zamówienia gwarantuje przepustowość do 5000 pasażerów na godzinę w każdym kierunku (pphpd), z opcjami do 10000 pphpd. Obejmuje wydajne, sprawdzone rozwiązania »systemowe« firmy Alstom: pociągi Metropolis i rozwiązanie Urbalis 400 CBTC do pracy bez kierowcy oraz odwracalne podstacje Hesop” – informuje na swojej stronie internetowej Alstom.

Za część dotyczącą projektowania pojazdów, ich produkcję, uruchomienie oraz przeprowadzenie testów odpowiedzialna będzie polska filia koncernu – Alstom Konstal S.A. Ponadto oddział zajmie się też dostarczeniem pociągów Metropolis do Tuluzy oraz ewentualnymi naprawami serwisowymi 28 składów (z opcją rozszerzenia o kolejne 25) – podaje portal Wnp.pl.

Pojazdy metra, które wyprodukowane zostaną w Chorzowie, będą charakteryzować się  powiększonymi otworami okiennymi, zwiększoną liczbą miejsc dla pasażerów i dostosowującym się do warunków podróży oświetleniem LED, a także klimatyzacją,  systemem filtracji powietrza oraz powłokami antybakteryjnymi na uchwytach.

Alstom to ponad 65 lat doświadczenia w produkcji pociągów metra. Wagony koncernu, w liczbie ponad 17 tys., kursują w 55 miastach na całym świecie, przewożąc codziennie 30 mln pasażerów.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram