fbpx
Źródło: Wikimedia.org

grudzień 2020

18

10:12:50

Parlament Europejski zgadza się na rozwiązania ws. Eurotunelu

Europosłowie poparli tymczasowe rozwiązania dla utrzymania dotychczasowego ruchu w Eurotunelu pod kanałem La Manche.  Po upływie okresu przejściowego po Brexicie obiekt będzie mógł być użytkowany na obecnie obowiązujących zasadach – podaje portal Railway Gazette.

Na początku grudnia informowaliśmy, że Komisja Europejska chce przedłużenia licencji dla przewoźników obsługujących połączenia w Eurotunelu, a także wydłużenia autoryzacji bezpieczeństwa dla zarządcy infrastruktury obiektu. Propozycja wynikała z tego, że 31 grudnia tego roku kończy się okres przejściowy dotyczący Brexitu i od stycznia Eurotunel nie mógłby być użytkowany na mocy obecnie obowiązujących przepisów. [czytaj więcej]

Jest poparcie europarlamentu

17 grudnia Parlament Europejski zgodził się na propozycję Komisji. W głosowaniu projekt poparło 684 eurodeputowanych, 3 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z rozwiązaniem, licencja bezpieczeństwa dla zarządcy tunelu ma zachować ważność przed dwa miesiące po zakończeniu okresu przejściowego. Z kolei certyfikaty bezpieczeństwa i licencje wydane firmom brytyjskim na mocy prawa Unii Europejskiej zostaną przedłużone o dziewięć miesięcy. Do wejścia przepisów w życie potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Europejskiej. Jeśli unijny organ poprze rozwiązania, to będą one obowiązywać najpóźniej do 1 października 2021 roku.

Francusko-brytyjskie negocjacje

W październiku bieżącego roku Parlament Europejski zezwolił Francji na negocjowanie z Wielką Brytanią nowej umowy ws. stosowania unijnych zasad bezpieczeństwa i interoperacyjności w Eurotunelu. Zgodnie z założeniami rozwiązanie zostanie wypracowane do końca lutego 2021 roku – w okresie, w którym ma obowiązywać wydłużona autoryzacja bezpieczeństwa dla zarządcy infrastruktury obiektu. Oba kraje nie doszły dotąd do porozumienia.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram