fbpx
źródło: wikipedia.org

grudzień 2020

21

3:12:46

Kanada: CPR przetestuje lokomotywę napędzaną wodorem

Przedsiębiorstwo Canadian Pacific Railway zapowiada modernizację i przeprowadzenie testów lokomotywy zasilanej wodorem – informuje portal Railway Gazette. Projekt ma pomóc w dekarbonizacji sektora kolejowego.

Zgodnie z planem CPR jedna z lokomotyw firmy zostanie wyposażona w ogniwa wodorowe oraz akumulatory nowej generacji. Według zapowiedzi ma być to pierwsza maszyna tego typu obsługująca przewozy towarowe na głównej linii kolejowej w Ameryce Północnej. Projekt ma pomóc w określeniu kierunku dla stosowania nowoczesnych technologii w transporcie kolejowym.

Szef Canadian Pacific Railway Keith Reil podkreśla, że inicjatywa ma ogromne znaczenie dla przyszłości kolei, nie tylko w Kanadzie, ale na całym świecie.

Jest to projekt o globalnym znaczeniu, który stawia Canadian Pacific w światowej czołówce firm działających na rzecz dekarbonizacji transportu towarowego. CPR będzie dalej skupiać się na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, które umocnią pozycję naszej firmy i branży jako lidera zrównoważonego rozwoju” – wskazuje cytowany przez Railway Gazette prezes przedsiębiorstwa.

Dotychczas Canadian Pacific przeprowadziło testy lokomotyw zasilanych między innymi biopaliwami i gazem ziemnym. Firma podkreśla, że inicjatywy na rzecz oszczędzania energii stanowią główny element jej działań w celu ochrony środowiska. CPR wskazuje też, że efektywność paliwowa jej lokomotyw spalinowych w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła o ponad 40%.

Nie wiadomo, kiedy wodorowe pociągi CPR zaczną regularne kursy. Jednak jeśli mają być to pierwsze maszyny tego typu w Ameryce Północnej, to firma musi zrealizować swoje plany przed 2024 rokiem. Wtedy bowiem, w ramach umowy zawartej z San Bernardino County Transportation Authority, na tory w USA ma wyjechać pierwszy pociąg wodorowy produkcji Stadlera.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram