fbpx
źródło: wikipedia.org

grudzień 2020

22

10:12:30

BTC Gdynia członkiem programu COMODALCE

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni dołączył do pilotażowego projektu COMODALCE w celu unowocześnienia operacji intermodalnych. Inicjatywa ma pozwolić na wyniesienie transportu kolejowego na nowy, wyższy poziom – podaje ICTSI, główny operator BTC.

W ramach zaangażowania BTC w COMODALCE, czyli Program Poprawy Koordynacji w Intermodalnym Transporcie Towarowym w Europie Środkowej, powstanie oprogramowanie do wymiany danych systemu operacyjnego TOS terminala BCT z systemem INCOS w gdyńskim porcie. Projekt zakłada odejście od tradycyjnych metod wymiany informacji, takich jak dokumenty papierowe, na rzecz danych cyfrowych.

System INCOS jest aktualnie w budowie. Docelowo ma być to elektroniczna platforma do wymiany informacji, zintegrowana z systemami operacyjnymi wszystkich interesariuszy – terminali, operatorów intermodalnych, przewoźników kolejowych czy spedytorów. Ma pozwolić na szybkie i dokładne generowanie planów operacyjnych dla użytkowników systemu, zgodnie z ich wymaganiami.

Szef BTC Wojciech Szymulewicz podkreśla, że COMODALCE to ogromna szansa na optymalizację kosztów i wydajności transportu.

Projekt to nowy wymiar, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej usprawnić kolejowy transport intermodalny. Jego wprowadzenie wraz z ciągłymi innowacjami w dziedzinie infrastruktury i wyposażenia przyniesie znaczne korzyści dla importerów i eksporterów” – wskazuje Szymulewicz cytowany na stronie ICTSI.

Kolej stanowi obecnie 30% udziału w rocznym ruchu kontenerowym w BTC. Miesięcznie terminal obsługuje 250 pociągów od 13 różnych operatorów. Zasięg rynku BTC obejmuje wszystkie główne kierunki w Polsce i rozciąga się wzdłuż transeuropejskiego korytarza Bałtyk – Adriatyk. Projekt COMODALCE jest finansowany w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram