fbpx
źródło: pixabay.com

grudzień 2020

22

9:12:34

KE zatwierdziła niemiecki program dot. transportu towarów

Komisja Europejska wesprze finansowo niemiecki plan przeniesienia transportu towarów z dróg na tory. Program będzie realizowany w latach 2021–2025 i obejmie rozbudowę infrastruktury kolejowej – w tym budowę nowych bocznic. Łączna kwota dofinansowania to 200 mln euro – podaje Railjournal.com.

Zgodnie z decyzją podjętą w ramach zawartej umowy, przedsiębiorstwa biorące udział w realizacji programu otrzymają zwrot kosztów poniesionych podczas wdrażania projektu. W przypadku instalowania nowych urządzeń na bocznicach kolejowych, będzie to refundacja w wysokości 50% nakładów. Podmioty realizujące przedsięwzięcia związane z budową terminali przeładunkowych mogą liczyć na 80% rekompensaty ze środków unijnych.

Umowa dotyczy programu inwestycyjnego, który będzie wdrażany od 2021 do 2025 roku. Łącznie Unia Europejska przeznaczy na wsparcie projektu kwotę w wysokości 200 mln euro. Zgodnie z ustaleniami wypłata pieniędzy będzie odbywać się etapowo. Roczne dofinansowanie wyniesie 40 mln euro.

Komisja Europejska uznała, że niemiecki program dotyczący zwiększenia udziału kolei w przewozie towarowym jest zgodny z celami Europejskiego Zielonego Ładu – strategii, zgodnie z którą kraje członkowskie UE mają stopniowo zmniejszać emisję CO₂. Plan wspólnoty zakłada, że do 2050 roku Europa będzie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram