grudzień 2020
23
7:12:41
Podczas konferencji ILCAD (International Level Crossing Awareness Day – ILCAD), zorganizowanej online przez Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) dyskutowano o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo–drogowych i prezentowano dobre praktyki w tym zakresie. Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP przedstawiła innowacyjne rozwiązanie na rzecz eliminowania wypadków na przejazdach, stworzone przez startup VIMOS.
Rozwój innowacji w obszarze bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych był jednym z głównych tematów 24. Posiedzenia plenarnego ELCF (European Level Crossing Forum). Spotkanie jednej z grup roboczych Platformy Bezpieczeństwa UIC (Międzynarodowego Związku Kolei) odbyło się online, a uczestniczyło w nim ponad 50 osób z 20 krajów. W debacie wzięła udział Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. Spotkanie otworzył Allan Spence, przewodniczący Network Rail i ELCF. Po raz pierwszy w konferencji wzięli udział uczestnicy z Argentyny, USA, Iranu i Izraela – dzięki możliwościom, jakie dają narzędzia komunikacji online.
Pierwsza część spotkania była poświęcona ELCF, czyli inżynierskim środkom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Poruszono między innymi zagadnienia oceny i analizy ryzyka zdarzeń na przejazdach kolejowo – drogowych oraz innowacji mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Druga część spotkania dotyczyła edukacji w tym zakresie. Właśnie ten obszar należy do kluczowych działań Fundacji Grupy PKP.
„Edukacja na rzecz bezpieczeństwa na terenach kolejowych, w tym na przejazdach, oraz promocja innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie to jeden z głównych celów Fundacji Grupy PKP. Ponadto Fundacja podejmuje współpracę z ośrodkami naukowo – badawczymi oraz startupami w celu wypracowywania jak najlepszych, nowoczesnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa na kolei. Przykładem jest właśnie wspólny udział w ILCAD ze startupem Vimos” – mówi prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.
Katarzyna Kucharek regularnie bierze udział w międzynarodowych spotkaniach na ten temat, między innymi organizowanych przez UIC. Dzieli się polskimi doświadczeniami w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa na przejazdach. Ponadto Fundacja podejmuje współpracę z ośrodkami naukowo – badawczymi oraz startupami w celu wypracowywania jak najlepszych, nowoczesnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa na kolei.
Źródło tekstu: Pkp.pl/Serwis Kolejowy