fbpx
źródło: wikimedia.org

grudzień 2020

23

12:12:50

Sieć kolejowa wokół Tajwanu w pełni zelektryfikowana

Proces elektryfikacji tajwańskich linii kolejowych z Pingdong do Taidong na południu kraju został ukończony. 20 grudnia odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia, a 23 grudnia infrastruktura została oddana do użytku – podają portale Railway Gazette i Taiwan News.

Linia o długości ok. 98 km jest zasilana prądem zmiennym 25kV 50 Hz. Jej modernizacja trwała 7 lat, a koszt operacji wyniósł ponad 27,6 mld dolarów tajwańskich, (ok. 3.5 mld zł). Dzięki inwestycji po linii mogą jeździć pociągi Puyuma Express, Taroko Express i nowe maszyny EMU900 z Tajwanu.

Railway Gazette przypomina, że główna linia kolejowa w zachodniej części Tajwanu została zelektryfikowana już w 1979 roku, natomiast modernizacja trasy na wschodnim wybrzeżu zakończyła się w 2014 roku. Dzięki elektryfikacji sieci na południu kraju zostanie wyeliminowana konieczność przesiadki z pociągów elektrycznych na spalinowe.

Minister transportu Tajwanu Lin Chia-lung, cytowany na stronie portalu Taiwan News, podkreślił, że tym samym zakończył się proces elektryfikacji całej sieci kolejowej wokół Tajwanu.

Tajwan może się teraz pochwalić szybką, kompleksową siecią kolejową obejmującą kolej dużych prędkości na zachodnim wybrzeżu i ekspresową kolej na wschodnim wybrzeżu. Umożliwi to Tajwańczykom podróżowanie po kraju w zaledwie sześć godzin. Pasażerowie mogą teraz zaoszczędzić 27 minut czasu podróży z Kaohsiung do Taitung i 39 minut z Kaohsiung do Hualien” – wskazał tajwański minister.

Taiwan News informuje, że w ramach kolejnych inwestycji w infrastrukturę kolejową władze Tajwanu planują zwiększenie wydajności kolei wschodniej, zmniejszenie luki miejsko-wiejskiej w infrastrukturze transportowej oraz zachęcenie turystów do podróżowania koleją.

Minister transportu Tajwanu zapowiedział, że część starszych wagonów używanych w pociągach spalinowych będzie dalej użytkowana. Wejdą one w skład turystycznego pociągu spalinowego, który od 1 stycznia 2021 roku będzie kursował na trasie Fangliao–Taidong.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram