fbpx
Źródło: Twitter/China Xinhua Sci-Tech

grudzień 2020

29

11:12:36

Chiny: kolej międzymiastowa Pekin – Xiong’an już otwarta

27 grudnia w Chinach otworzono ostatni, liczący 91 km odcinek linii szybkiej kolei z Pekinu do Xiong’an New Area (prowincja Hebei). Połączenie redukuje czas przejazdu pomiędzy miastami z 90 do 50 minut.

Jak podaje portal Railway Gazette, przedłużenie uzupełnia otwartą we wrześniu 2019 r. pierwszą część trasy (47-km) ze stolicy ChRL do międzynarodowego portu lotniczego Daxing umiejscowionego na jej obrzeżach. Druga, ostatnia część linii przebiega z lotniska do Xiong’an.

Źródło: Twitter/China Xinhua Sci-Tech

Całość ma zostać dostosowana do szybkości 350 km/h, co pozwoli na przejazd z Pekinu do New Area w zaledwie 36 minut. By to osiągnąć, konieczna będzie modernizacja pierwszego odcinka, na którym obecnie pociągi jeżdżą z prędkością do 250 km/h.

„Położona w pobliżu jeziora Baiyangdian 12-peronowa stacja szybkiej kolei w Xiong'an została zbudowana przez China Railway Construction Engineering Group i jest podobno jednym z pierwszych dużych projektów infrastrukturalnych, które mają zostać ukończone w nowym mieście” – czytamy na Railway Gazette.

Xiong’an New Area to powstająca od 2019 roku aglomeracja położona ok. 100 km na południowy zachód od Pekinu. W założeniu chińskiego rządu ma być nowoczesnym, ekologicznym i inteligentnym miastem, które w przyszłości stanie się ośrodkiem rozwoju dla regionu Pekin-Tianjin-Hebei. Budowa Xiong’an New Area ma potrwać do 2035 roku. Pełna powierzchnia miasta zajmie 1770 km².

mw


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram