fbpx
Źródło: Facebook.com/Ministry of Railways, Government of India

grudzień 2020

31

2:12:01

W Indiach otwarto pierwszy odcinek Wschodniego Dedykowanego Korytarza Towarowego

29 grudnia w Indiach została oddana do użytku trasa kolejowa o długości 351 km łącząca miasta Bhaupur i Khurja. To pierwszy odcinek Wschodniego Dedykowanego Korytarza Towarowego (DFC). W uroczystości otwarcia uczestniczył indyjski premier Narendra Modi – podaje portal Railjournal.com.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy na nową trasę ma zostać przeniesiony transport ok. 40% ładunków przewożonych obecnie na pozostałych liniach kolejowych. Wschodni DFC, o łącznej długości 1875 km, będzie przebiegał od miasta Ludhijana w stanie Pendżab do Dankunii w Bombaju Zachodnim. Równocześnie powstaje też Zachodni Korytarz, o długości 1506 km, który połączy Bombaj z miastem Dadri w stanie Uttar Pradesh na północy kraju.

Dotychczas uruchomiono ruch pociągów na jednym odcinku Zachodniego DFC (306 km). Rządowa spółka Dedicated Freight Corridor Corporation Limited (DFCCIL), która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji, zapewnia że w 2021 roku zostaną otwarte kolejne odcinki Korytarza Zachodniego o długości odpowiednio 335 i 137 km, oraz trasa Korytarza Wschodniego o długości 46 km. Budowa obu szlaków ma zakończyć się w 2022 roku.

Strategia budowy dwóch Dedykowanych Korytarzy Towarowych o łącznej długości 3381 km została opracowana w 2006 roku. Wówczas koszty realizacji projektu miały zamknąć się w kwocie ok. 4 mld dolarów amerykańskich, jednak w kolejnych latach znacznie wzrosły. Obecnie łączny koszt inwestycji jest szacowany na ponad 13,5 mld dolarów.

Zmienił się także przewidywany czas zakończenia budowy DFC. Zgodnie z projektem oba korytarze miały zostać ukończone już w 2012 roku, potem termin ten wydłużono do roku 2018. Ostateczne zakończenie prac i oddanie infrastruktury do użytku zaplanowane jest na rok 2022. Opóźnienia to skutek m.in. problemów z nabyciem gruntów pod budowę i częste zmiany w strukturach zarządu spółki DFCCIL.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram