fbpx

styczeń 2021

02

3:01:49

M. Rogowski: Chcemy uczyć o życiu „na kolei i przy kolei” [WYWIAD]

Stowarzyszenie „Moje Ząbki” to organizacja społeczna aktywnie działająca na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w podwarszawskich Ząbkach. Jej członkowie realizują obecnie inicjatywę stworzenia Kolejowego Placu Zabaw. O projekcie rozmawiamy z prezesem Stowarzyszenia Mariuszem Rogowskim.

Serwis Kolejowy: Skąd pomysł zbudowania Kolejowego Placu Zabaw i jaki jest główny cel tego projektu?

Mariusz Rogowski: Idea projektu jest związana z planowaną budową kolei dużych prędkości z Warszawy Wschodniej do Białegostoku, która ma przebiegać przez Ząbki. Dla naszego miasta oznacza to powstanie dodatkowych dwóch torów, po których pociągi będą poruszać się ze znacznie większą prędkością niż do tej pory. Nowe rzeczy zawsze wymagają nowego podejścia. Doszliśmy do wniosku, że już teraz musimy lokalnie poruszyć temat bezpieczeństwa w obrębie infrastruktury kolejowej. Jako rodzice wzięliśmy pod uwagę, że kształtowanie odpowiedzialnych zachowań trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Uznaliśmy, że dzieci, bez względu na wiek, najlepiej uczą się przez zabawę. Tak zrodził się pomysł stworzenia Kolejowego Placu Zabaw – miejsca gdzie będą mogły edukować się przez zabawę, budować więzi społeczne, prowadzić rozmowy o bezpieczeństwie i kulturze na dworcach oraz o każdym miejscu, gdzie występuje infrastruktura kolejowa. Chcemy, aby wszyscy zobaczyli tam kolej, jakiej na co dzień nie znają wraz ze zdjęciami i przedmiotami związanymi z tą tematyką. Pragniemy, żeby to miejsce żyło, by dzisiejsi młodzi ludzie mogli kiedyś powiedzieć, że o polskiej kolei dowiedzieli się właśnie tutaj. Być może dzieci, które będą się bawiły na Kolejowym Placu w Ząbkach, kiedyś same zapragną zostać kolejarzami.

SK: Gdzie dokładnie zostanie zlokalizowany plac i dlaczego akurat tam?

MR: Plac powstaje przy ul. Bukowej w Ząbkach. Jest to duża działka, którą wydzierżawiliśmy od Urzędu Miasta. Wokół niej znajduje się osiedle domów jednorodzinnych, a w pobliżu spore osiedle, na którym mieszka dużo rodzin z małymi dziećmi. Przed przystąpieniem do projektu rozmawialiśmy z okolicznymi mieszkańcami, którzy są bardzo zadowoleni, że Kolejowy Plac Zabaw powstanie właśnie „u nich”. Mamy nadzieję, że o naszej inicjatywie usłyszy cała Polska, a inne miasta zdecydują się na tego typu inwestycje u siebie. Synergia między miejscem a jego otoczeniem jest bardzo ważna, my znaleźliśmy wspaniałe miejsce ze wspaniałymi ludźmi dokoła, którzy już dziś deklarują, że będą opiekować się placem.

SK: Na jakim etapie jest realizacja projektu?

MR: Inicjatywa budowy Kolejowego Placu Zabaw została objęta Honorowym Patronatem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego – to wyróżnienie bardzo nas cieszy. W połowie listopada tego roku teren pod inwestycję został oczyszczony, wyrównany i ogrodzony. W tych czynnościach pomogli nam mieszkańcy – ich odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Członkowie lokalnej społeczności stawili się z taczkami, łopatami, grabiami i błyskawicznie wykonali zadanie – na tych ludzi można liczyć. Mamy już pierwsze nasadzenia. To krzewy i drzewa przekazane przez okolicznych mieszkańców. Następne, większe czekają na przesadzenie wiosną przyszłego roku; w tym – zakupimy jeszcze kilka zabawek. Chcemy stworzyć miejsce pełne dobrych wzorców, które będzie przykładem tego, jak można uczyć o życiu na kolei i przy kolei.

SK: Co będzie znajdowało się na placu?

MR: Na placu będą zabawki nawiązujące do tematyki kolejowej: lokomotywy, wagony i budynek mający być dworcem kolejowym. Będą też huśtawki, równoważnie przypominające pociąg, urządzenia dla większych dzieci, a także siłownia dla dorosłych. Chcemy, aby rodzice, którzy przyjdą na plac z dziećmi, również mogli spędzić czas aktywnie. Planujemy też postawić na tym terenie nieduży wagon kolejowy, w którym będą odbywały się różnego rodzaju spotkania, prelekcje i wystawy dotyczące szeroko rozumianej tematyki kolejowej. Mocny akcent postawimy na kwestie bezpieczeństwa w obrębie infrastruktury.

SK: Ile będzie kosztował projekt? Skąd będą pochodziły środki na jego realizację i kiedy zostanie oddany do użytku?

MR: Mamy kilka projektów Kolejowego Placu Zabaw. To, który zrealizujemy, zależy od tego, ile środków pozyskamy. Zdobyliśmy już pierwsze wsparcie finansowe od Fundacji Grupy PKP, dlatego mogliśmy rozpocząć prace w terenie. Jednak w dalszym ciągu poszukujemy sponsorów i darczyńców, którzy dołożą kolejne cegiełki do realizacji tego przedsięwzięcia. Zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy wszystkie firmy związane z koleją: przewoźników, dostawców i producentów sprzętów, a także urzędy i instytucje nadzorujące rozwój polskiej kolei. Chcemy, aby Kolejowy Plac Zabaw został otwarty wiosną 2021 roku. Liczymy na wsparcie. Sponsorom udostępnimy powierzchnię reklamową oraz miejsce, w którym będą mogli pokazywać swoją pracę. Jesteśmy otwarci na współpracę, zapraszamy do kontaktu i na [stronę internetową] Stowarzyszenia.

Rozmawiał Patryk Galarski

Patryk Galarski


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram