fbpx
źródło: pixabay.com

styczeń 2021

04

12:01:40

Wolsztyńska parowozownia przesuwa termin corocznej parady

Parada Parowozów jest cykliczną imprezą organizowaną przez Parowozownię Wolsztyn. Zazwyczaj odbywała się na przełomie maja i kwietnia. Przez wzgląd na pandemię Covid-19 w ubiegłym roku wydarzenie odwołano. W 2021 r. organizatorzy zapowiedzieli jej przesunięcie na koniec sierpnia.

Impreza organizowana jest od 1991 roku i stanowi jeden z najważniejszych eventów kolejowych w Polsce. Corocznie gromadzi ponad 20 tys. turystów z kraju i ze świata. Parada Parowozów stanowi unikalną w skali Europy okazję do podziwiania lokomotyw parowych. Poza pojazdami z Polski, Wolsztyn gości także maszyny przywożone na tę okazję z zagranicy. W ubiegłych latach były to lokomotywy z Anglii, Niemiec i Luksemburga.

Przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną i związane z nią obostrzenia dotyczące imprez masowych, Parada Parowozów w 2020 roku została odwołana. Zamiast tego organizatorzy zaproponowali miłośnikom zabytkowych pojazdów możliwość obejrzenia filmu dokumentującego wydarzenie z roku poprzedniego.

Pomimo ciągle trwającej pandemii Covid-19 Parowozownia Wolsztyn nie zamierza rezygnować z tegorocznej Parady. W trosce o bezpieczeństwo uczestników zapowiedziano jej przesunięcie z wiosny na koniec wakacji.

Jesteśmy zdeterminowani, aby imprezę tę przeprowadzić, jednak mamy świadomość, że tradycyjny termin kwietniowo-majowy naszym zdaniem jest niemożliwy do spełnienia. Wierzymy, że odsunięcie terminu o cztery miesiące da nam możliwość spotkania się w bezpiecznych warunkach na wolsztyńskiej stacji. Nie wyobrażamy sobie, aby tradycja ponad 30-stu lat parad została zarzucona. Wiemy, że jest to największe w Polsce święto miłośników zabytkowej trakcji parowej, a co się z tym wiąże - wielkie skupisko turystów skupionych na niewielkim terenie naszej stacji” – czytamy na stronie organizatora.

Wolsztyńskie parowozy, choć wiekowe, nie są jedynie obiektami muzealnymi. Jak informuje lokomotywownia, niemal codziennie realizują one planowe połączenia pasażerskie między stacją macierzystą a Poznaniem, Lesznem oraz Zbąszynkiem. Misją parowozowni jest m.in. zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu transportu kolejowego. Od 2016 r. obiekt funkcjonuje jako instytucja kultury woj. wielkopolskiego, współtworzona przez PKP CARGO S.A. oraz wojewódzkie, powiatowe i gminne władze samorządowe.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram