fbpx
źródło: mwkz.pl

styczeń 2021

05

11:01:40

Dworzec Warszawa-Śródmieście na liście zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków poinformował 31 grudnia 2020 r., że dworzec kolejowy Warszawa-Śródmieście został wpisany do rejestru zabytków. Wybudowany w latach 50. XX wieku obiekt zachował swoją formę, której nie zakłóciły prace remontowe czy wyodrębnianie w jego wnętrzu nowych pomieszczeń.

Na swojej stronie internetowej Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla, że dworzec na warszawskim śródmieściu to jedyny tak dobrze zachowany obiekt, którego wnętrze zaprojektował zespół z Zakładów Artystyczno-Badawczych ASP w Warszawie. Budynek wzniesiono w latach 1954-1955 według koncepcji Piotra Szymaniaka oraz Arseniusza Romanowicza. Był on elementem planu zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Pałacu Kultury. Do użytku został oddany pod koniec września 1963 roku.

Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dworca Warszawa-Śródmieście z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu” - zaznacza prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dworzec zachował najważniejsze elementy swej struktury przestrzennej oraz rozwiązania wykończeniowe istotne dla odbioru całości. Pawilony z 1955 roku, poddane remontowi w 2014 roku, zachowały nieprzekształconą formę architektoniczną, okładziny i formy ślusarki okiennej. Przetrwały również elementy wykończeniowe i estetyzujące wnętrz, mimo że ekspozycja kompozycji ceramicznych została w większości zakłócona wtórną zabudową sukcesywnie wprowadzaną w wolne przestrzenie oraz wskutek wyodrębnienia nowych pomieszczeń” – czytamy na stronie Mwkz.pl.

Wpisanie obiektu do rejestru zabytków stanowi w Polsce podstawową formę jego ochrony prawnej. Następuje ono na skutek decyzji wydanej przez właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który od tej chwili czuwa nad zachowaniem jego wartości historycznej.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram