styczeń 2021
05
11:01:40
Wojewódzki konserwator zabytków poinformował 31 grudnia 2020 r., że dworzec kolejowy Warszawa-Śródmieście został wpisany do rejestru zabytków. Wybudowany w latach 50. XX wieku obiekt zachował swoją formę, której nie zakłóciły prace remontowe czy wyodrębnianie w jego wnętrzu nowych pomieszczeń.
Na swojej stronie internetowej Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla, że dworzec na warszawskim śródmieściu to jedyny tak dobrze zachowany obiekt, którego wnętrze zaprojektował zespół z Zakładów Artystyczno-Badawczych ASP w Warszawie. Budynek wzniesiono w latach 1954-1955 według koncepcji Piotra Szymaniaka oraz Arseniusza Romanowicza. Był on elementem planu zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Pałacu Kultury. Do użytku został oddany pod koniec września 1963 roku.
„Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dworca Warszawa-Śródmieście z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu” - zaznacza prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
„Dworzec zachował najważniejsze elementy swej struktury przestrzennej oraz rozwiązania wykończeniowe istotne dla odbioru całości. Pawilony z 1955 roku, poddane remontowi w 2014 roku, zachowały nieprzekształconą formę architektoniczną, okładziny i formy ślusarki okiennej. Przetrwały również elementy wykończeniowe i estetyzujące wnętrz, mimo że ekspozycja kompozycji ceramicznych została w większości zakłócona wtórną zabudową sukcesywnie wprowadzaną w wolne przestrzenie oraz wskutek wyodrębnienia nowych pomieszczeń” – czytamy na stronie Mwkz.pl.
Wpisanie obiektu do rejestru zabytków stanowi w Polsce podstawową formę jego ochrony prawnej. Następuje ono na skutek decyzji wydanej przez właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który od tej chwili czuwa nad zachowaniem jego wartości historycznej.
hp