fbpx
źródło: pixabay.com

styczeń 2021

07

2:01:17

Wspólny wniosek PKP S.A., BPPT i KOWR dot. budowy terminala intermodalnego pod Bydgoszczą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o otrzymaniu od Polskich Kolei Państwowych S.A., Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego wniosku ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorcy. Jest to kolejny krok przybliżający powstanie terminalu intermodalnego w Emilianowie koło Bydgoszczy.

Terminal przeładunkowy ma zajmować powierzchnię 5 ha. Zlokalizowany będzie na przecięciu planowanej trasy S10 oraz magistrali kolejowej łączącej Śląsk z Trójmiastem. Będzie pełnił rolę suchego portu, stanowiącego zaplecze portów zbożowych funkcjonujących na terenie Trójmiasta. Obiekt ma usprawnić przewóz kontenerów poprzez ich przeładunek z transportu kołowego na kolejowy – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

Utworzenie terminala przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestowania poprzez możliwość wykorzystania transportu intermodalnego krajowego i międzynarodowego. Stworzy to dodatkowe szanse rozwojowe dla bydgoskich przedsiębiorców. Istnienie takiego terminala jest również warunkiem koniecznym stawianym przez dużych inwestorów z branży przemysłowej, którzy są zainteresowani budową fabryk w BPPT m.in. w związku z rozpoczęciem procesu przenoszenia części produkcji z Azji do Europy” – wskazuje prezes BPPT Andrzej Półgrabski.

Koncentracja ma się dokonać w formie utworzenia przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o. o. ( „BPPT”), Polskie Koleje Państwowe S.A. („PKP”) oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa („KOWR”) wspólnego przedsiębiorcy na bazie zawiązanej przez KOWR spółki celowej Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo Sp. z o.o. („Spółka”), tj. zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów. Spółka została zawiązana przez KOWR. Po otrzymaniu zgody Prezesa UOKiK na koncentrację do Spółki przystąpi PKP i BPPT. Zakres działalności Spółki będzie obejmował realizację inwestycji polegającej na budowie terminala intermodalnego (transport/logistyka) na nieruchomości położonej w Emilianowie k/Bydgoszczy. Realizacja wyżej wskazanej inwestycji rozpocznie się po przystąpieniu PKP i BPPT do Spółki” – czytamy w komunikacie UOKiK opublikowanym 31 grudnia 2020 r.

Porozumienie dotyczące budowy terminalu intermodalnego w Emilianowie podpisane zostało we wrześniu 2019 r. Sygnatariuszami dokumentu były spółki PKP S.A., PKP CARGO S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, a także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Gmina Nowa Wieś Wielka oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

W czerwcu ubiegłego roku zastępca dyrektora generalnego KOWR podpisał akt założycielski, powołujący do życia spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo.

Nowa spółka, w skład której wejdą KOWR, BPTT i PKP S.A., zajmie się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji wymaganej do zrealizowania inwestycji.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram