fbpx
źródło: pixabay.com

styczeń 2021

08

3:01:34

Niemcy: DB ograniczają liczbę pasażerów w związku z przedłużeniem lockdownu

Deutsche Bahn (DB) ogłosiły 6 stycznia, że wprowadzają ograniczenia w liczbie pasażerów do 85% standardowej dostępności miejsc. Przedsiębiorstwo podjęło tę decyzję w związku z przedłużeniem przez władze Niemiec lockdawnu, który ma powstrzymać wzrost zakażeń Covid-19 – informuje Zeit.de.

O przedłużeniu trwającego od połowy grudnia lockdownu rząd federalny i władze krajów związkowych zdecydowały podczas narady, która miała miejsce we wtorek 5 stycznia. Dotychczasowe ograniczenia obowiązywać miały do 10 stycznia, władze zdecydowały jednak, że restrykcje potrwają do końca miesiąca. Wprowadzone zostały także nowe obostrzenia.

Na decyzję władz zareagowały niemieckie koleje, które ogłosiły, że liczba pasażerów pociągów zostaje ograniczona o 15%. Ponadto możliwością rezerwacji objętych jest jedynie 60% z dostępnych miejsc. Dotychczas DB nie wprowadzały obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną, a jedynie dostosowywały częstotliwość kursów do zapotrzebowania osób korzystających z transportu kolejowego. To drugie rozwiązanie podejmą i tym razem.

Dla każdego, kto musi się teraz przemieszczać, gwarantuje to niezawodne usługi transportowe z wystarczającym dystansem i przestrzenią w naszych pociągach” – czytamy w cytowanym przez Zeit.de komunikacie Deutsche Bahn.

Podobne kroki zastosowali także przewoźnicy kolejowi i autobusowi obsługujący rynek przewozów regionalnych. Ingo Wortmann, prezes Zrzeszenia Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych, stwierdził że firmy te chcą zachować pełen zakres świadczonych przez siebie usług, z naciskiem na godziny szczytu. Takie działania mają przede wszystkim być nastawione na potrzeby osób, które zmuszone są do odbywania przejazdów m.in. przez wzgląd na pracę czy konieczność dojazdu do lekarza.

Nowe ograniczenia w Niemczech dotyczą głównie kontaktów - dopuszcza się możliwość spotkania tylko z jedną osobą spoza gospodarstwa domowego. Ponadto osoby chcące przyjechać do tego kraju muszą poddać się testowi na obecność SARS-CoV-2 najwcześniej 48 godz. przed wjazdem i okazać dokument potwierdzający negatywny wynik. Po przyjeździe zza granicy, w przypadku przebywania na terenie o podwyższonym ryzyku zachorowania, każdy przybyły poddany zostanie 10-dniowej kwarantannie.

Dodatkowe restrykcje wprowadzono na obszarach z najwyższym wskaźnikiem zakażeń. Mieszkańcy tych regionów mogą poruszać się po obszarze nie większym niż 15 km od miejsca zamieszkania.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram