fbpx
źródło: pixabay.com

styczeń 2021

11

10:01:50

SNCB notuje straty sięgające 400 mln euro

Pandemia Covid-19 będąca powodem spadku liczby pasażerów oraz konieczność utrzymania floty - to główne przyczyny strat, jakie w 2020 roku poniosło Narodowe Towarzystwo Kolei Belgijskich (SNCB). Spadek zysków - mimo wsparcia rządu w wysokości 264 mln euro -oszacowano na około 400 mln euro.

Począwszy od 2017 roku SNCB notowało roczny wzrost liczby pasażerów w wysokości 3,5%. W styczniu i lutym ubiegłego roku belgijskimi kolejami podróżowało 4% więcej osób niż w analogicznym okresie 2019 r. (uważanego za najlepszy dla belgijskich kolei). Po wprowadzeniu przez władze Belgii restrykcji związanych z Covid-19, w okresie od marca do maja 2020 r. liczba podróżnych spadła do 10% stanu sprzed pandemii – informuje Railjournal.com.

Po złagodzeniu obostrzeń sytuacja uległa poprawie, jednak w szczytowym pod względem liczby pasażerów miesiącu, jakim był październik, liczba podróżujących osiągnęła 68%. Na poprawę sytuacji wpłynęła polityka rządu, który zachęcał obywateli do korzystania z kolei, m.in. wprowadzając kartę Hello Belgium Rail Pass gwarantującą 10 bezpłatnych przejazdów. O jej przyznanie wystąpiło blisko 3,6 mln Belgów.

Mimo gwałtownego spadku przychodów, SNCB nie zaniechało inwestycji mających poprawić jakość usług świadczonych przez przewoźnika.

W 2020 roku SNCB zrobiło wszystko, co w jego mocy, aby móc przewozić pasażerów w odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia sposób” - podkreśla Sophie Dutordoir, dyrektor generalny SNCB.

Nasi podróżni również mogą wyraźnie docenić wysiłki z ubiegłego roku i będziemy nadal koncentrować się na tym w 2021 roku, kładąc nacisk na bezpieczeństwo, ofertę, punktualność, dostępność, świadczenie usług, cyfryzację i zrównoważony rozwój. SNCB spodziewa się, że za kilka lat liczba pasażerów z 2019 roku powróci, a do 2030 roku spodziewamy się wzrostu o ponad 15%” - stwierdziła cytowana przez International Railway Journal przedstawicielka SNCB.

W 2020 roku SNCB zatrudniło około 1300 nowych pracowników. Zwiększyło także liczbę wykonywanych kursów do 400 tygodniowo. Modernizacji poddano użytkowane pociągi, dzięki czemu 60% z nich wyposażonych jest w system ETCS. Przewoźnik zainwestował także 445 mln euro w zakup nowej floty.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram