fbpx
rw.by

styczeń 2021

12

12:01:23

Białoruś: kolej notuje duży wzrost przewozów intermodalnych

Koleje Białoruskie podsumowały wyniki przewozów intermodalnych za ubiegły rok. Spółka przetransportowała ponad milion kontenerów TEU, co oznacza 140-procentowy wzrost w stosunku do 2019 roku – poinformowano na stronie internetowej Kolei Białoruskich.

Spółka podkreśla, że w ostatnich latach nastąpił dynamiczny wzrost wolumenu przewozów intermodalnych. W 2020 roku zwiększył się on 4-krotnie w porównaniu do roku 2015, kiedy koleją przetransportowano 254 tys. 20-stopowych kontenerów. Koleje Białoruskie wskazują, że ważnym kierunkiem rozwoju pozostaje transport intermodalny na trasie Chiny-Europa-Chiny, którą w ubiegłym roku przewieziono przeszło 550 tys. kontenerów TEU. To 1,6 razy więcej niż w roku 2019. Spółka przypomina też, że jeszcze w 2011 roku praktycznie nie realizowała transportu kontenerów lądowych na tym szlaku.

Główne trasy przejazdu pociągów kontenerowych w komunikacji wschód-zachód-wschód przebiegają przez przejście graniczne Brześć/Terespol. Nowoczesny terminal kontenerowy stacji Brześć Północny zapewnia usługi w zakresie magazynowania, konsolidacji kontenerów i terminowej obsługi terminala. W 2020 roku wolumen przeładunków na wspomnianej stacji wzrósł o 15% w stosunku do poziomu z 2019 roku.

Koleje Białoruskie zapowiadają, że ze względu na dynamiczny wzrost wolumenu ruchu kontenerowego spółki, wraz z uczestnikami rynku usług transportowych, w 2021 roku będą kontynuowane prace na rzecz rozwoju ruchu na białorusko-polskich przejściach granicznych Bruzgi/Kuźnica Białostocka i Swisłocz/Siemianówka.

Spółka wyraziła też wdzięczność dla podmiotów gospodarczych Republiki Białorusi, współpracowników i partnerów za wspólne działania. Koleje Białoruskie liczą na dalszą korzystną współpracę mającą na celu rozwój i realizację nowych wspólnych projektów biznesowych w zakresie przewozów kontenerowych.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram