fbpx
Twitter.com/Správa železnic/Jiří Svoboda

styczeń 2021

13

7:01:00

Czechy: wybrano zwycięski projekt nowej stacji szybkiej kolei

Správa železnic, zarządca infrastruktury kolejowej w Czechach, wybrała zwycięski projekt architektoniczny nowego terminala kolei dużych prędkości w Pradze. Spośród 21 propozycji zwyciężył projekt „MP + ov Nehvizdy 2020”, którego autorami są Jiří Opočenský i Štěpán Valouch.

W ramach przetargu, który trwał od września do listopada ubiegłego roku, architekci wraz z urbanistami i inżynierami transportu musieli od podstaw zaprojektować dworzec oraz jego dokładną lokalizację. Propozycje musiała uwzględniać też 3000 miejsc parkingowych dla samochodów oraz plan organizacji ruchu komunikacji miejskiej. Zgłoszone projekty były oceniane przez sześciu niezależnych architektów oraz dwóch przedstawicieli czeskiego zarządcy infrastruktury i burmistrza miasta Nehvizdy.

Na drugim miejscu znalazł się projekt o nazwie „ra15 a.s.”, a do zespołu jego twórców należą: Radek Lampa, Libor Hrdoušek, Max Petricov, Daria Vlasova, Erik Sovet i Daniil Solovev. Trzecią pozycję zajął projekt polskiej firmy SBS Engineering Group Sp. z o.o., opracowany przez architekta Mahera Matarę. Dodatkowo jury przyznało wyróżnienia dwóm innym propozycjom.

Praga Wschód to robocza nazwa stacji obsługującej kolej dużych prędkości. Nowy terminal będzie służył zwłaszcza mieszkańcom środkowej części Czech oraz terenów przylegających do stolicy kraju. Głównym celem inwestycji jest umożliwienie szybkich podróży koleją osobom, które mieszkają na peryferiach i obecnie muszą dojeżdżać w tym celu do centrum miasta. Stacja będzie węzłem przesiadkowym między linią Praga-Brno i Praga-Hradec. Koszt inwestycji szacuje się na 780 mln koron czeskich.

Terminal ma pozytywnie wpłynąć na pobudzenie lokalnej gospodarki. Z tego powodu przetarg obejmował też drugą część, w której podmioty musiały zaprojektować większy obszar wokół planowanej stacji. Propozycje przewidywały budowę stacji zarówno w gęstej zabudowie miejskiej, jak i na otwartych terenach wiejskich, które w przyszłości miałyby zostać zurbanizowane.

pg

Źródło zdjęć: Twitter.com/spravazeleznic.cz/Jiří Svoboda
Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram