fbpx
źródło: zssk.sk

styczeń 2021

13

1:01:45

Słowackie koleje ograniczają połączenia. Przyczyną braki kadrowe

Od 12 stycznia spółka Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zawiesiła niektóre połączenia pasażerskie na Słowacji. Przewoźnik tłumaczy, że na decyzję wpłynęły braki kadrowe spowodowane dużą liczbą pracowników zarażonych Covid-19 oraz przebywających na kwarantannie.

O zawieszeniu wybranych połączeń słowackie Ministerstwo Transportu oraz ZSSK poinformowały 11 stycznia br. Przewoźnik podaje, że tylko w zachodniej części kraju brakuje mu 70 maszynistów, którzy zachorowali na Covid-19 lub zostali objęci przymusową kwarantanną.

Ministerstwo poinformowało, że na dzień ogłoszenia decyzji, w transporcie kolejowym brakowało 235 maszynistów i 170 kierowników pociągów. Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiatach Nitra, Nové Zámky, Senec i Galanta, jednak liczba chorych i kierowanych na kwarantannę pracowników kolei rośnie także w innych regionach kraju. Jednocześnie resort przygotowuje się na jeszcze większy niedobór personelu, który może wystąpić u przewoźników.

Od 12 stycznia 2021 r., 28 pociągów będzie musiało być czasowo odwołanych w dni robocze. Będą to wszystkie pociągi pasażerskie na linii Senec - Veľký Biel - Bernolákovo - Ivanka pri Dunaji - Bratislava Vajnory - przedmieścia Bratysławy - Bratislava Nové Mesto - Bratislava Petržalka i z powrotem, jeden poranny pociąg z Nové Zámky do Petržalka, drugi poranny pociąg z Galanta do Petržalka i wieczorny pociąg z Petržalki do Galanty” – informuje w komunikacie słowackie Ministerstwo Transportu.

ZSSK zaznacza, że w celu zminimalizowania utrudnień, jakie w obecnej sytuacji dotykają podróżnych, zdecydowano o odwołaniu pociągów, które cechowały się najniższym obłożeniem. Niektóre ze składów w ostatnim czasie zapełnione były jedynie w 10%.

Spółka podkreśla, że jest świadoma trudności, z jakimi w obecnej sytuacji muszą się zmagać jej pasażerowie – w tym studenci i osoby pracujące. ZSSK podkreśla, iż przez wzgląd na zaistniałą sytuację byłaby gotowa przyjąć nowych pracowników, jednak zastąpienie doświadczonego personelu nie jest prostym zadaniem.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram