fbpx
wikipedia.org

styczeń 2021

14

12:01:31

Hiszpania: linia Saragossa-Walencja zostanie w pełni zelektryfikowana

Hiszpański zarządca infrastruktury kolejowej ADIF ogłosił przetarg na elektryfikację trasy Saragossa-Sagunto – podaje brytyjski portal Railway Gazette. Linia stanowi część towarowego Korytarza Śródziemnomorskiego, łącząc porty Walencji z przemysłowymi obszarami na północy.

Trasa o długości 315 kilometrów zostanie zelektryfikowana w systemie 25 kV 50Hz. Zapewni to kompatybilność z odcinkami kolei dużych prędkości, które obecnie powstają w Hiszpanii. Pozwoli też na kursy pociągów pasażerskich z prędkością do 200 km/h. Koszt operacji szacowany jest na ponad 42 mld euro, a prace mają zakończyć się w 2023 roku. Inwestycja obejmuje również modernizację systemu torów na 13 stacjach kolejowych oraz przebudowę 85 mostów i 10 tuneli.

Railway Gazette przypomina, że jeszcze w 2000 roku trasa Saragossa-Sagunto miała zostać zamknięta. Taki wariant był brany pod uwagę, ponieważ stosunkowo często dochodziło na niej do przypadków wykolejenia pociągów. Wówczas władze zdecydowały się jednak na modernizację linii. Pomysł jej zamknięcia powrócił 8 lat później, jednak został zaniechany m.in. ze względu na apele koncernu General Motors, który transportował tym szlakiem samochody.

Ruch pociągów na linii został utrzymany, a w 2017 roku ruszył państwowy program kolejowy o wartości 385 mln euro. Pozwoliło to na modernizację torów i zwiększenie ruchu pociągów towarowych między Walencją a północnymi regionami Hiszpanii. Obecnie linią Saragossa-Sagunto-Walencja porusza się ok. 30 takich składów dziennie. Elektryfikacja pozwoli na dalsze zwiększenie ruchu towarowego i obsługę składów o długości ponad 700 metrów.

ADIF to hiszpańskie przedsiębiorstwo państwowe, które działa pod nadzorem Ministerstwa Robót Publicznych i Transportu. Firma została powołana w 2005 roku, w wyniku podziału krajowej spółki kolejowej RENEFE i jest odpowiedzialna za budowę oraz zarządzanie większością infrastruktury kolejowej w Hiszpanii.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram