fbpx
Źródło: Eastwestil.com

styczeń 2021

15

11:01:53

Na Węgrzech powstaje największy lądowy terminal przeładunkowy w Europie

Węgrzy chcą wpisać się w Nowy Jedwabny Szlak budując największy i najnowocześniejszy kolejowy terminal intermodalny w Europie ­– informuje węgierski portal magyarepitok.hu. Inwestycja w obiekt o nazwie „East-West Gate” (Brama Wschód-Zachód) będzie kosztowała 22 mld forintów.

Za realizację projektu odpowiada prywatne przedsiębiorstwo East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. Terminal powstanie w miejscowości Fényeslitke, w regionie administracyjnym Szabolcs-Szatmár-Bereg, przy granicy Węgier z Ukrainą (na wschodzie kraju). W ubiegłym roku węgierskie portale informacyjne podawały, że w regionie planowane jest rozpoczęcie dużej inwestycji. Po zakupie działki o wielkości 125 hektarów przez inwestora, ruszyła budowa największego i najbardziej nowoczesnego terminalu przeładunkowego w całej Europie.

Koszt inwestycji to 22 miliardy forintów węgierskich, czyli ok. 277,5 miliona złotych. Obiekt jest budowany wzdłuż węgierskiej linii kolejowej nr. 100. Po ukończeniu będzie nie tylko największym lądowym terminalem przeładunkwym pod względem powierzchni i pojemności, ale także pierwszym tego typu obiektem wykorzystującym technologię 5G i w pełni opartym na ekologicznych rozwiązaniach. W związku z inwestycją spółka realizuje również warte kilka miliardów forintów prace na publicznej sieci kolejowej.

Źródło: Eastwestil.com

Terminal zacznie działać już w przyszłym roku

Ukończenie budowy terminalu i rozpoczęcie próbnej eksploatacji ma nastąpić w styczniu 2022 roku.  Ostateczne oddanie go do użytku ma mieć miejsce w I kwartale przyszłego roku. Powierzchnia magazynowa obiektu, wynosząca 15 tys. metrów kwadratowych, będzie w stanie obsłużyć cztery 740 metrowe pociągi jednocześnie i milion 20-stopowych kontenerów TEU rocznie. Terminal będzie przystosowany do przeładunku kontenerów, cystern kontenerowych i naczep z drogi na tory, z torów na drogi i z torów na tory. W razie potrzeby będzie można rozbudować go o 500 tys. metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej, montażowej lub magazynowej.

Brama na Wschód

Wraz z ukończeniem budowy nowego terminalu Węgry mają szanse na zostanie jednym z czołowych graczy na polu transportu towarowego na Nowym Jedwabnym Szlaku między Chinami a Europą. Terminal stanie się alternatywą dla ruchu towarowego ze Wschodu, który odbywa się obecnie przez Szwajcarię, Włochy czy Austrię. Węgrzy zyskają też nowe możliwości eksportowe w kierunku Chin i innych krajów azjatyckich. W ramach prowadzonej inwestycji zatrudnienie zyska łącznie ponad 500 osób. Projekt otrzymał finansowe wsparcie rządu węgierskiego w wysokości blisko 3 mld forintów.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram