fbpx
Źródło: Zrzutka.pl/ Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

styczeń 2021

16

11:01:04

Wrocław: potrzebne środki na renowację lokomotywy EP05-22

W serwisie zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka w celu zdobycia brakującej kwoty na renowację zewnętrzną zabytkowej lokomotywy EP05-22. To inicjatywa Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, w którego zbiorach znajduje się pojazd.

Lokomotywa EP05-22 dołączyła do klubowych eksponatów we wrześniu 2019 roku jako podarunek od PKP Cargo S.A. Jest nie tylko jednym z trzech ostatnich ocalałych egzemplarzy serii, ale także świadkiem historycznych wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku. Tego dnia w Ursusie pociąg "Opolanin" prowadzony lokomotywą EP05-22 został zatrzymany i wykolejony przez strajkujących robotników fabryki „Ursus”. Galerię zdjęć z tych wydarzeń można znaleźć na [stronie internetowej] IPN.

Wrocławski Klub Sympatyków Kolei podkreśla, że już po pierwszych oględzinach lokomotywy można było wysnuć dwa wnioski. Przede wszystkim pojazd jest kompletny, co dobrze rokuje na jego ponowne uruchomienie w przyszłości. Jednak lata ekspozycji na warunki atmosferyczne spowodowały, że duża część poszycia nadaje się do wymiany. Środki finansowe klubu okazały się niewystarczające, aby można było zlecić całość prac firmie zewnętrznej. Planowane zakończenie procesu renowacji lokomotywy ma nastąpić w czerwcu 2021 roku – w 45 rocznicę strajków robotniczych. W razie przekroczenia zakładanej sumy zbiórki, nadwyżki zostaną przeznaczone na dalsze prace przy lokomotywie, w tym te konieczne do przywrócenia sprawności technicznej. Inicjatywę można wesprzeć [tutaj].

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram